16 Aralık 2016
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

Adwords Güncellemesi

Adwords Güncellemesi

Adwords Güncellemesi Google Adwords reklamları ile önemli kazançlar elde edilebiliyor. Sitenizin ziyaretçi trafiğini artırarak bu alanda reklam kazancı elde edebilmek mümkün olmaktadır. Bu alanda Google her geçen gün bir yenilik çıkarmakta ve yayınladığı Adwords güncellemesi ile artık reklamların sağdan ve soldan akması yerine sadece sol akması sağlanacaktır. Bu şekilde üst reklam alanında 4 adet boşluk bırakılmış olacaktır. Bu düzenlemenin ana nedenleri arasında ise mobil trafiğinin giderek genişlemesi bulunuyor. Mobil alanında internet kullanımının giderek yaygınlaştığı da düşünülecek olursa oldukça mantıklı bir değişiklik yapılmış oldu. Özellikle organik sonuçlar oluştuğunda sağ taraftaki reklamların tıklanma oranı çok az oluyordu. Sol tarafta ve üst kısımlardaki tıklanma oranları ise her zaman daha fazla olabiliyor. Bunun ana nedeni ise aynı hizada olmasının verdiği bir avantaj olarak değerlendirilebilir.

Oluşan bu istatistikler Google’ı Adwords güncellemesi yapmaya itmiştir. Sağ taraftaki reklamların görüntü kirliliği oluşturması da bu durumu tetikleyen nedenler arasında yer alıyor. Sağ tarafta daha fazla yer kaldığı için sol taraftaki reklamlar artık daha da büyük olmakta ve bu şekilde e- ticaret alanında reklamlarında önünün açılması söz konusu olmaktadır. Öncesi ve sonrası alanında karşılaştırmalar yaparsak önceki durumda sağlı sollu reklamlar akarken artık sadece 3 sağda ve 4 üstte olmak üzere 7 reklam kullanılabilecektir. Bu da reklam verenler arasındaki rekabeti artıracaktır. CPC maliyetleri de artacak ve bu şekilde firmalara daha fazla maliyet çıkmış olabilecektir. Kazançlı olan doğal olarak Google olacaktır.

Sağdaki reklamların boş bir metin kalabalığı yaptığı da su götürmez bir gerçeklikti. Bu alanda Adwords güncellemesi yapıldıktan sonra maliyetlerin biraz daha şişecek olması firmalara yansıyacak bir fazlalık olacaktır. Eski durumda 10-15 yer seçeneği varken şimdi sadece 7 reklam alanı bulunuyor ve üst sıralarda yer almanın maliyeti biraz daha yüksek olabilecektir. İşin tamda bu kısmında SEO çalışmaları devreye giriyor. Yüksek maliyetli reklam çalışmalarına yönelmektense daha ekonomik aralıklarda yer alan SEO çalışmalarının etkisini artırmak daha da mantıklı olacaktır. Bu durumda firmalar daha etkin ve stratejik SEO çalışmalarına yönelecek ve bu şekilde karlılık grafiğini artırmayı hedefleyecektir.

 

Bir önceki yazımız olan Girişimlerin Kapanmasındaki Seo Etkisi başlıklı makalemizde seo etkisi ve girişimlerin kapsamı hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Adwords Güncellemesi

  1. […] önceki yazımız olan Adwords Güncellemesi başlıklı makalemizde adwords ve adwords güncellemesi hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir