23 Mart 2017
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

Adwords Güncellemesi Seo’yu Nasıl Etkileyecek

Adwords Güncellemesi Seo’yu Nasıl Etkileyecek

Adwords Güncellemesi Seo’yu Nasıl Etkileyecek araştırmaları yapan siteler farklı sonuçlarla karşılaşıyor. Yapılan güncellemede ise üstteki reklam alanı 4’e çıkarılıyor. Eski uygulamalarda ise sağda ve solda yayınlanıyordur. Google bu yeni kullanımlarında sağ tarafı alışveriş reklamlarına ayıracaktır. Google’ın bu değişimi yapmasındaki en önemli etken ise mobil trafiğinin git gide daha fazla artmasıdır. Artık trafiğin çoğu mobil alandan geliyor. Bu nedenle de Google yeniliklere ihtiyaç duydu. Bu şekilde her iki tarafta da aynı modelle ilerleme sağlanacaktır. Bu da daha verimli sıralama modelleri oluşturacaktır. Organik sonuçlarda ters tarafta kalan sağ tarafın doğrudan reklam olarak algılanmasının da bu şekilde önüne geçilebilecektir.

İnsanların okuma eğilimine bakacak olursak soldan sağa olduğunu görebiliyoruz. Bu alanda soldan okumaya başladıkları içinde sağ tarafa pek bakılmadığı da söylenebilir. Sol üstteki reklamların organik sonuçlarla aynı hizalarda olması da tıklanma oranının fazla olmasının sebepleri arasında yer alıyor. Her zaman sayfanın en üstünde yer alan reklamlar ise daha fazla tıklanmaktadır. Bu kriterlere bakıldığında Google’ın bu değişikliğinin haksız olmadığı da görülüyor. Bu alanda Adwords Güncellemesi SEO’yu Nasıl Etkileyecek, konusunda ise şöyle bir durum ortaya çıkıyor. Önceden ekranın sağ ve sol kısmında çok fazla reklam yayınlanabiliyorken, şimdilerde sadece 4 üstte ve 3 altta olmak üzere toplamda 7 olan reklam alanları rekabeti artıracak gibi görünüyor. CPC maliyetlerinde artması söz konusudur.

Tabiki bu yenilik ile Google çok daha fazla kazanıyor olacaktır. Özellikle altta kalan 3 reklam alanının üsttekilere oranla daha az reklam geliri sağlayacağı görülüyor. Bunun için genellikle üstte bulunan 4 alana talepler artacaktır. Bu da firmaların ilk 4 reklam alanını kapabilmesi için ücretlerin daha da artmasına neden olacaktır. Bu durum da doğrudan SEO çalışmalarının değerini artıracaktır. Çünkü artık Adwors reklam maliyetleri iyice artacağından etkin SEO çalışmaları ile arama motorlarında üst sıralarda yer almak daha az maliyetli ve etkili sonuçlar oluşturacaktır. Bu da ileriki dönemlerde SEO çalışmalarının önemini çok daha fazla artıracaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Botnet Saldırısından Nasıl Korunulur başlıklı makalemizde botnet saldırısından nasıl korunulur hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Adwords Güncellemesi Seo’yu Nasıl Etkileyecek

  1. […] önceki yazımız olan Adwords Güncellemesi Seo’yu Nasıl Etkileyecek başlıklı makalemizde adwords güncellemesi seo’yu nasıl etkileyecek hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir