19 Nisan 2017
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

Alexa Kimler İçin Önemli

Alexa Kimler İçin Önemli

Alexa Kimler İçin Önemli sorusu site sahiplerinin cevabını aradıkları bir sorudur. Oldukça tartışmalara sebebiyet veren bir veri merkezi olması ile beraber birçok webmaster için önem arz ederken kimilerine göre de önemli olmayan bir araçtır. Nasıl bir önem arz ettiğini anlamak adına öncelikle alexa nedir sorusunun cevabı ile ilgilenmemiz gerekiyor. Web siteleri hakkındaki verileri araç çubuğu yardımı ile toplayarak ne kadar ziyaretçisi olduğuna bakarak bir sıralama yapan ve bu web siteleri hakkında bilgileri ziyaretçilere sunan bir servistir. Tarihi 1996 ya dayanan bir kuruluş olması itibari ile çalışmaları çok eskilere dayandığından güçlü bir veri tabanına sahiptir. Bu nedenle herhangi bir site hakkında bilgi edinmek isteyenlerin ilk tercih edeceği sistemdir.

Bu alanda Alexa kimler için önemli, kimler bir site hakkında neden bilgi sahibi olmak ister ve bu sistem bu bilgilere ulaşmak isteyen kuruluşlara nasıl yardımcı olur bir bakalım. Ölçümleme yaparken bazı kriterler dikkate alınır. Bu kriterlerden bir tanesi bir kişi herhangi bir siteye girerken arama motoru vasıtası ile mi girmiş ya da adres kullanarak mı girmiş baz alınır. Site içerisinde ne kadar sayfaya girdikleri ve site üzerinde durdukları süre dahi değerlendirmede bir kriterdir. Web siteleri hakkındaki bilgilere birçok kaynaktan ulaşılabildiği gibi en çok browser denilen arama motorları kullanılır.

Gazete ve haber siteleri için bu veri merkezi günlük okuma sağlanması adına önemlidir ve bu siteler her zaman bu veri tabanını kullanmak isterler. Çünkü online gazete ve dergiler arttıkça bu siteler önem kazanacaktır. Link satışı yapan siteler ise ne kadar çok link satışı yaparlarsa popülerliği artacağından bu veri tabanını kullanmak isterler. Ayrıca link alımı yapacak olan alıcılar alexa veri tabanını kullanarak alım yaparlar. Her bilinçli webmaster kesimleri profesyonel çalışmak adına yine bu sistemi kullanmak ihtiyacı hissederler. Misyonu ve vizyonu parasal olmaktan çok prestij olan site yöneticileri bu veri tabanı ile prestijlerini artırmakla beraber sitelerini en üst seviyelerde tutmaktadır. Bu alanda Alexa kimler için önemli ya da gerçekten önemli mi bu sayede anlamış bulunuyoruz.

 

Bir önceki yazımız olan Benzer Anahtar Kelimeler ve Semantik Seo başlıklı makalemizde benzer anahtar kelimeler ve semantik seo hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Alexa Kimler İçin Önemli

  1. […] önceki yazımız olan Alexa Kimler İçin Önemli başlıklı makalemizde alexa kimler için önemli hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir