16 Aralık 2016
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

App Store Optimizasyonu

App Store Optimizasyonu

App Store Optimizasyonu ASO olarak kısaltabileceğimiz App Store Optimizasyonu mobil uygulamaların indirilmesi aşamasında doğal bir şekilde kullanıcı kazanma demektir. Bu alandaki kuralları belirleyen kurumlarda Google Play ve App Store olmaktadır. Oldukça avantajlı bir yöntem olarak kullanılan bu yöntemde hitap ettiğiniz kitleyi çok fazla geliştirmeniz mümkün olacaktır. Özellikle mobil kullanımının her geçen gün artması ile daha da fazla önemli olmaktadır. Özellikle uygulama kullanımlarının her geçen gün artması ile web sitelerinin mobil uyumlu uygulamalar geliştirmesi ve sitelerinin mobil alanda uygunluk içermesi çok daha önemli olabiliyor. Bu optimizasyon rakipleriniz ile aranızda fark oluşmasını sağlayacaksınız. İndirme oranlarının artması da karlılık anlamında çok önemli bir verim ortaya çıkaracaktır.

Bu alanda App Store Optimizasyonu yapmak için öncelikle uygulamanızın bir ismi olmalıdır. Ancak öyle sıradan bir isim seçmemelisiniz. Hedef kitlenize hitap etmesi çok önemlidir. Bunun yanında dikkat çekmeli ve özellikle akılda kalacak şekillerde isimler belirlemelisiniz. Bu alanda araştırmalar yaparak kendi seçimlerinize zemin hazırlayabilirsiniz. Rakiplerinizin kullandığı uygulamaları inceleyebilir ve kendi uygulamanız için daha dikkat çekici isimler bulabilirsiniz. En popüler anahtar kelimeyi tercih ettiğinizde en fazla indirme sonucu alabilir ve her alanda çok daha güçlü bir şekilde rekabet edebilirsiniz. İsim sonrasında tercih edeceğiniz ikonda çok önemlidir. Özellikle ikonu bir vitrin olarak düşünebilir ve dikkat çekici tercihler yaptığınızda daha önde olabilirsiniz. Resim kullanırken yatay ve dikey görüntüleri bir arada kullanmakta başarınızı artıracak küçük bir tüyo olabilir.

Çoklu dil desteği ile hedef kitlenizi genişletebilir ve uygulama boyutunu daha küçük tutmakta indirme alanında bir avantaj sağlayabilecektir. Daha da önemlisi uygulamanızı sosyal medya üzerinden tanıtabilir ve web trafiğini takip edebileceğiniz bir web sayfası da kurabilirsiniz. Bu alanda App Store Optimizasyonu hazırlarken uygulamanızın dikkat çekici bir adı ve logosu olmalıdır. Açıklama metinlerine dikkat etmek gereklidir. Bunun yanında videosu, yayıncısının markası, uygulamayı anlatan ekran görüntüleri ve anahtar kelimeler ile uygulamayı tamamlayabilirsiniz. Bu optimizasyonu yaparken kullanılabilecek araçlar arasında Apptamin, Fllurry, MobileDevHQ, Appcase, Sensor Tower, Appnique sayılabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Google Zengin Cevaplar başlıklı makalemizde rich sineppets ve google zengin cevaplar hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “App Store Optimizasyonu

  1. […] önceki yazımız olan App Store Optimizasyonu başlıklı makalemizde app store optimizasyonu ve içerikleri hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir