21 Aralık 2016
Kategori:
Seo
Yorumlar: 1

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonu web sitenizin hazırladığınız içeriği ilgili konularda ziyaretçi akışını sağlayan, bunun yanında arama motorlarında üst sıralarda yer almanızı sağlayacak hizmetler arasında arama motoru optimizasyonu yer alıyor. SEO çalışmaları olarak bilinen bu optimizasyonlar, web sitelerinin oluşturma sürecinde başlayan ve sürekli devam eden çalışmalardır. Web sitelerinde yapılan her değişiklik, sıralamalarda öncelik kazanmak adına yapılır. Her arama motorunun belirli bir algoritması bulunur. Web siteleri bu algoritmalara uyumlu olarak hazırlandığı ve desteklendiğinde ise yapılan listelemelerde ilk sıralarda yer alır. Başarılı SEO çalışmaları için öncelikle arama motorlarının nasıl çalıştığını çok iyi bir şekilde bilmek gereklidir.

Yüksek işlem gücüne sahip bilgisayarlarda çalışan arama motorları, oldukça özel programlar olmakta ve gelişmiş donanımları ile hızlı bağlantılar kurabilir ve oldukça büyük verileri depolayabilirler. Birden fazla işlemci ile çalışan arama motorlarının çok büyük kapasitelere sahip bellekleri bulunur. Google üzerinde bir kelime yazıp, ara butonuna bastığınızda önünüzde sayfalar dolusu web siteleri sıralanır. Bu web siteleri arama motorunun kendi veri tabanına kayıtlı veriler arasından sunulur. Bu nedenle web sitenizin arama motoru algoritmaları ile bire bir uyumlu olması gereklidir. Bu uyumu yakalayabilmek için ise arama motoru optimizasyonu gereklidir.  Arama motorları veri tabanını doldururken robots yalımlar kullanmakta ve giderek gelişen yapay zeka yazılımları ile kullanıcılarına aradıkları kelimelerle ilgili en faydalı sonuçlar sunmaya çalışmaktadır.

Elde edeceğini SEO başarıları nitelikli ve çok fazla ziyaretçi akışı kazandıracaktır. Nitelikli olması arama motorlarından sayfanıza ulaşması ile ortaya çıkacaktır. Çünkü tercih ettiğiniz doğru anahtar kelime rastgele bir internet kullanıcısının değil de doğrudan hedef kitlenizin sayfanıza ulaşmasını sağlayacaktır. Bu nedenle arama motoru optimizasyonu alanında yaptığınız her çalışma geri dönüşümlü olarak oldukça fazla kar getirmektedir. Arama algoritmalarına yakaladığınız uyumluluk ile web sitenizin hizmet sunduğu alanda en geniş kitleye ulaşma imkanı elde edebilirsiniz. Sektörel baz araştırmalar yapıldığında ise öncelikle arama yapılan bölgedeki işletmelerin sıralanması sağlanmaktadır. Bu da hem kullanıcılar, hem de işletmeler için oldukça faydalı bir özelliktir. Arama motorlarının bir özelliği de tuttuğu veriler sayesinde doğru analizler yaparak müşteri eğilimleri hakkında en güvenilir bilgileri edinmenizi sağlar. Bu da etkin bir strateji kurmanıza olanak sağlayacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Seo Reklam başlıklı makalemizde seo reklam ve seo reklam hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Arama Motoru Optimizasyonu

  1. […] önceki yazımız olan Arama Motoru Optimizasyonu başlıklı makalemizde search engine optimization ve arama motoru optimizasyonu hakkında […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir