13 Şubat 2017
Kategori:
Genel
Uncategorized
Yorumlar: 1

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonu

            Arama Motoru Optimizasyonu, web sitelerinin arama motorlarının algoritmalarına uygun bir şekilde düzenlenmesi için yapılan çalışmaların tümüne denir. İngilizce olan kısaltılmış hali SEO olan bu kavram son yılların web dünyasında en çok kullanılan terimler arasında yer alıyor. Bu çalışmaların temelinde sitenin daha da görünür olması yer alıyor. Bu da doğal olarak sağlanabilecek bir trafik anlamına geliyor. Yapılan çalışmaların başarılı olup olmadığını görebilmek için anahtar kelimenin kaçıncı sırada çıktığı tek başına bir kriter değildir. Ana hedef toplamda arama motorları içindeki site trafiği olacaktır. SEO çalışmalarının belirli bir süresi ya da zamanı yoktur. Sitenin hazırlık aşamasından başlaması gereken bu çalışmalar, siteniz ilk sıralarda yer alsa bile bırakılmadan sürdürülmelidir.

Sitenizin başarı analizleri içerisinde rakip değerlendirmelerinin de yeri çok büyüktür. Bu nedenle rakiplerinize oranla kendi başarınızı sürekli takip etmeniz gereklidir. Eğer Arama Motoru Optimizasyonu içerisinde bir başarı elde etmek istiyorsanız, hem rakip analizlerini ihmal etmemeli, hem de trafik analizlerini birlikte yürütmeniz gereklidir. Arama motorlarında başarı elde edebilmek adına kelime listeleri hazırlanabilir. Ancak belirli bir limitinin olması, bir yerden sonrasında sonuçlar üzerinde etkili olmuyor. SEO çalışmaları ile bu alandaki etkiyi binlerce rakam üzerine katlayabiliyor. Bu avantajı çok iyi kullanan siteler ise arama motorlarında hep üst sıralarda yer alabiliyor.

Bu alanda doğru beklentilerle yola çıkmak gereklidir. Belirlediğiniz tüm anahtar kelimelerde birinci olmak her zaman için mümkün olmaz. Bu şekilde Arama Motoru Optimizasyonu yaparken daha sağlıklı sonuçlar elde edebilirsiniz. Anahtar kelime sayınızın artması demek, diğer kelimeler üzerinde negatif bir etki ortaya çıkarmaktadır. Bu alandaki en önemli etken eklenen her anahtar kelime ile arama motoru sitenize farklı bir Pagerank değeri verecektir. Bu nedenle gereksiz kullanımlardan olabildiğince kaçınmak fayda getirecektir. Seçeceğiniz birkaç etkin kelime ile ilk sıralarda yer alabilme çalışmaları hedeflenen başarıya ulaşabilir. 20 kelime seçtiğinizde ise hedeflerinizin gerisinde kalmanız gibi sonuçlar ortaya çıkacaktır. SEO çalışmalarının etkilerini görebilmek için bir ay beklemek gereklidir. Özellikle negatif değerleri olan bir sitenin toparlanarak eski düzenine kavuşması ve arama listelerinde yükselmesi de 3 aylık bir süreyi kapsayacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Seo Önerileri başlıklı makalemizde seo önerileri hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Arama Motoru Optimizasyonu

  1. […] önceki yazımız olan Arama Motoru Optimizasyonu başlıklı makalemizde arama motoru optimizasyonu hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir