15 Mart 2017
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

Asp Seo

Asp Seo

Asp Seo uygulamaları günümüzde en çok tercih edilen kullanımlar arasında yer alıyor. Genel olarak bakıldığında ise sayfanız ASP ile kodlanmış ise de bu çalışmalar bir zorunluluk olarak karşınıza çıkabiliyor. İçerik yöntemi sistemlerinde yaygınlaşan ASP, ASP.NET gibi kullanımlar bu çalışmalara öncelik sağlamıştır. Html ile kıyaslandığında daha zor ve karmaşık gibi görünen bu çalışmalar son güncellemeler sayesinde oldukça rahat bir standart kazanmıştır. Özellikle bu çalışmaların yapılmaması arama motoru örümceklerinin sitenizi ziyaret edebilir olmasını sağlayacaktır. Bu çalışmalar yapılmadığında karşınıza çıkabilecek aksilikler arasında bazı ASP sayfalarının tamamen görünmemesi sayılabilir. ASP.Net üzerinden yapılan isteklerde yorumlayıcı kısımlarının tarayıcı seviyesine göre seçimler yapması söz konusudur. Sonuç olarak ise 500 hata sayfası ile karşılaşması söz konusu olmaktadır.

Özellikle eski siteler bu tehditlerle sık sık yüz yüze gelmektedir. Bu tehditlerden korunabilmek için ASP.Net güncellemelerinin düzenli olarak yapılması gereklidir. Bunların yanı sıra ASP SEO çalışmalarında çerçeve ve sistem tasarlamalarında javascript karmaşaları ile karşılaşabilirsiniz. Hantal yapısı ile kullanıcılarına zor anlar yaşatan LinkButton, SEO uyumluluğu konusunda oldukça sorunlu bir yapı olmaktadır. Bu durumlarda ise URL dostu SEO uygulamaları için SEF hale URL önerilmektedir. En çok sorun çıkan alanların başında ise viewstate gelmektedir. Bu sitenizi oldukça yavaşlatmaktadır. Bunun yanında sayfanızın büyük olması durumlarında asıl içeriği de oldukça alt kısımlara itecektir. SEO çalışmalarında ise sayfaların açılış hızı çok önemlidir. Bu nedenle sayfalarınızın daha küçük olması ve bu şekilde daha hızlı açılması mümkün olacaktır.

Bu etkiden kurtulabilmek için viewstate sayfanızın en altına taşıyabilir ve bu şekilde tamamen bu eklentiden kurtulabilirsiniz. Bu alanda ASP SEO çalışmalarında datagrid kullanımını da mutlaka bırakmanız gereklidir. Bunun için kendi çözümlerinizi geliştirebilirsiniz. Özellikle default.asp sayfasından kurtulmanız gereklidir. Aynı içeriğe yapılan farklı linkler arama motorları tarafından çokta hoş karşılanmıyor. Temel olarak yapılması gereken başlıklar arasında sayfa başlıkları, link yapımı, sayfa yapısı, performansları test etme, AJAX başlıklarında çalışmalarınızı sıralamanız gereklidir. Bu şekilde ASP ile kurulan sitenizi, daha SEO dostu olarak kullanabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Domain Yaşının Seo’ya Etkisi başlıklı makalemizde domain yaşının seo’ya etkisi hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Asp Seo

  1. […] önceki yazımız olan Asp Seo  başlıklı makalemizde asp seo hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir