21 Haziran 2018
Kategori:
Seo
Yorumlar: 1

Backlink Kazanma Yöntemleri

Backlink Kazanma Yöntemleri

Backlink Kazanma Yöntemleri ve site otoriterliği, güncel SEO’nun en önde gelen başlıklarından birkaç tanesi. Dilerseniz öncelikle, link geliştirme nedir, yeni başlayanlar için basit bir dille anlatalım. Backlink’ler, bir sitenin sayfa değerini belirlemek için kullanılırlar ve Google algoritmasının temelini oluştururlar. En basit ifadeyle, eğer başka siteler sizin sitenize link vermişlerse; Google, sitenizi otoriter olarak değerlendirir! Fakat bu backlink’ler tamamen doğal yöntemlerle kazanılmalı ve geliştirilmeli, yoksa arama motorları spam davranışı gösteren sahte backlink girişimlerini tespit ederek sitenizi cezalandıracaktır.

Google Ne Görmek İstiyor?

Backlink geliştirme çalışmalarınızda 3 kritere dikkat edin: Otoriterlik, Tutarlılık (İlgili olma da diyebiliriz) ve Yerellik (yani lokal olması). Eğer bir site Google’ın gözünde güçlü ve değerliyse, backlink kazanmak için doğru adrestesiniz. Eğer bu otoriter siteden kazandığınız backlink bir tutarlılık gösteriyorsa, yine doğru yolda ilerliyorsunuz.
Yerellik ise, değeri son zamanlarda anlaşılan bir kriter. Çok basit bir örnekle, yerelliği şöyle açıklayalım. Eğer işletmeniz İstanbul, Maltepe gibi bir lokasyondaysa; yine adresi, konumu Maltepe olan herhangi bir kurum veya işletmeden backlink kazanmanız en ideal olanıdır!
Tek bir cümleyle Google’ın ne görmek istediğini ifade edelim:

Backlink kazandığınız sitenin otoriterliği yüksekse, sizinle ilgili bir endüstride hizmet veya ürün sunuyorsa, bir de üzerine size yakın bir lokasyondaysa, Google’ın dikkatini çekmeyi başardınız demektir.
Şimdi gelelim bu otoriter ve tutarlı backlink’leri kazanma tekniklerine!

1. Web Site Araştırması Yapın

Google’a kendi sektörünüzle ilgili anahtar kelimeler girin ve karşınıza çıkan siteleri inceleyin. Yukarıdaki örnekten devam edersek; cilt bakımı, güzellik üzerine blog adresleri olabilir. Bu araştırmada, hedef belirleyeceğiniz sitelerin otoriterliğinin yanında, sektörünüzle ilgili olmasına dikkat etmelisiniz. Asıl hedefiniz, sektörünüzde önde gelen web siteleri olmalı.

2. Hedef Sitenin Yazarlarıyla Bağlantı Kurun

Bu teknikleri, yukarıda paylaştığımız gerçek bir işletmenin gerçek deneyimlerine dayanarak veriyoruz. Örnek işletmemiz Seventeen Magazin yazarlarını araştırmış. Hatta her bir yazarın popülerliğini bile dikkate almışlar. Ulaşabildikleri sayıda yazarın iletişim bilgilerini çıkartarak irtibata geçmişler.

3. İletişime Geçin

Bu adım aksiyona geçmenizle ilgili. Sektörünüzde önde gelen isimlerle bağlantıya geçmenin tek yolu mail adresleri değil. Kimi zaman, özellikle de ünlü isimlerse, bu kişilere ulaşmanız daha zor olabiliyor. Ama Twitter, LinkedIn gibi kanalları kullanabilirsiniz. Eğer bu isimlerin kendilerine ait bir web siteleri veya blog adresleri varsa, bu kanalları da deneyebilirsiniz.

4. Kaliteli İçerikler Sunun

Tüm bu adımların amacı, backlink kazanmak istediğiniz sitelere içerik sunarak kendinizi göstermek. Hayır diyemeyecekleri, yüksek kalitede içerikler sunduğunuzda, işiniz kolaylaşır.

5. Israrcı Olun

Birçok kişi, hedef olarak belirledikleri sitelere içerik gönderdiklerinde, geri dönüş alamayabiliyor. Bu da doğal olarak motivasyonlarını kırıyor. Bu süreçte ısrarcı olmak belki de en anahtar noktalardan birisidir. Pes etmeyin.

6. İçeriğin Hazırlanması

Eğer hedeflediğiniz editör ve yazarlardan geri dönüş alabildiyseniz harika. Bu aşamada, bu kişilerin size iyilik yapmaktan çok kaliteli içerikler peşinde koştuklarını hatırlayın. Yayınlayacakları içeriği hazırlarken, okuyucu odaklı olun ve faydalı bilgiler sunmaya çalışın. Kendi sektörünüzde, uzmanı olduğunuz detayları okuyuculara kazandırmalısınız. Böylece, editörler içeriklerinize değer verir ve emekleriniz de boşa gitmez.

7. İlişkilerinizi Devam Ettirin

Bu zorlu süreçte, içeriğinizi hedef sitelerde yayınlatmayı başarabildiyseniz, bunu bir başlangıç olarak görün. İlişkilerinizi devam ettirin. Böylece hem sosyal ağınız genişleyecek hem de uzun dönemde daha fazla içerik sunabileceksiniz. Daha fazla içerik daha fazla “hedefli backlink” demektir!

Bitirirken:

Backlink geliştirme konusunda bu saydıklarımız en etkili tekniklerden. Yaşanmış ve sonuca ulaşılmış bu stratejileri uyguladığınızda başarıya ulaşacaksınız.

 

Bir önceki yazımız olan Google Anında Arama Özelliğine Veda Ediyor!  başlıklı makalemizde Google instant hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Backlink Kazanma Yöntemleri

  1. […] önceki yazımız olan Backlink Kazanma Yöntemleri  başlıklı makalemizde video indirme hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir