19 Nisan 2017
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 2

Benzer Anahtar Kelimeler ve Semantik Seo

Benzer Anahtar Kelimeler ve Semantik Seo

Benzer Anahtar Kelimeler ve Semantik Seo alanında yapılan çalışmaların gün geçtikçe farklı alanlara yöneldiğini görebilirsiniz. Google yaptığı yeniliklerle günden düne semantik web kategorisine bir adım daha fazla yaklaşmaktadır. Bu kavram kullanıcıların düşüncülerini anlama üzerinde bir terim olmaktadır. Bunun için kullanıcıların karakteristik özelliklerini tespit etme, davranışlarını inceleme gibi çalışmalar yürütülüyor. Tüm bu çalışmalar ise kullanıcılara daha kaliteli ve doğru arama sonuçları sunabilmek adına yapılmaktadır. Bazı durumlarda Google benzer anahtar kelimeleri tespit eder. Bu tespitlerle siteniz için avantaj ya da dezavantaj olabilecek durumlar ortaya çıkabilir.

Pek çok site Google’ın bu çalışmalarından habersiz olmaktadır. Bu nedenle yapılan çalışmalarla çok fazla olumlu gelişme de sağlanamıyor. Birbirine benzeyen kelimelerin sadece alt yapısını kullanarak etkili ve kolay SEO çalışmaları yapılabilir. Bu nedenle Benzer Anahtar Kelimeler ve Semantik SEO çalışmaları arasında doğru bir şekilde bağ kurulması gereklidir. Genel olarak web sitesi sahipleri hedeflenen anahtar kelimeleri aranma hacimlerine göre tespit etmektedir. Buna göre de çalışmalar yapılarak kelimeler belirleniyor. Ancak bu çalışmalar hatalı olmakta ve bu çalışmalar sadece sitenizin filtreye kadar girebilmesine olanak vermektedir. Mesela bir temizlik firması ev temizliği, evlerde genel temizlik gibi kelimelerle üst sıralarda yer almaya çalışır. Ancak Google gözünde bu iki kelime de aynıdır. Site sahibi bunu bilmediğinde anahtar kelime yoğunluğu yüzde beş olması gerekirken yüzde 10’a kadar çıkabilir.

Dikkat edilmesi gereken bu kullanımlar çok önemlidir. Benzer anahtar kelimeler birden fazla olduğunda Google içeriklerinizi spam olarak bile değerlendirebilir. Yabancı kelimelerin Türkçe karşılığı da aynı anahtar kelime olarak değerlendirilebilir. Bunun yanında kısaltmalarında birbiri ile arasında bağ kurulması söz konusudur. Bu nedenle Benzer Anahtar Kelimeler ve Semantik SEO çalışmaları çok önemlidir. Web sitenizde bulunan benzer anahtar kelimelerin tespit edilmesi bu tarz olumsuzluklara maruz kalmamanız açısından çok önemlidir. Benzer kelimeleri tespit etmek için Google Adwords Keyword Tool kullanabilirsiniz. Anahtar kelimelerinizi bu aracı kullanarak sorgulayabilirsiniz. Aynı aranma hacimleri çıkan kelimeleri değiştirerek daha semantik web kullanımları ortaya çıkarabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Domain Bazlı Seo Analizi başlıklı makalemizde domain bazlı seo analizi hakkında bilgiler verilmektedir.

2 responses on “Benzer Anahtar Kelimeler ve Semantik Seo

  1. […] önceki yazımız olan Benzer Anahtar Kelimeler ve Semantik Seo başlıklı makalemizde benzer anahtar kelimeler ve semantik seo hakkında bilgiler […]

  2. Semantik SEO dedi ki:

    Başarılı Bir makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir