23 Mart 2017
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

Botnet Saldırısından Nasıl Korunulur

Botnet Saldırısından Nasıl Korunulur

Botnet Saldırısından Nasıl Korunulur başlığı altında oldukça kaliteli çalışmalara ihtiyacınız olacaktır. Çünkü en zor saldırı türleri arasında sayılabilir. Bu saldırılarda trojenlerle bilgisayarınıza bulaşan virüsler, sitenize yoğun bir ziyaretçi akımı oluşturuyor. Bu da sunucunuz kitlenmesine yol açabilir. Ortak sunucu kullanan web sitesi sahipleri bu tür saldırıları anlayamayabiliyor. Zombie olarak adlandırılan bu trojanlar, site kullanıcılarını zombie sitelere çok rahat bir şekilde yönlendirebiliyor. Sunucu gözünde ise bu durum normal bir ziyaretçi akışı olarak değerlendirilir. Ancak sanıldığının aksine çok daha büyük olumsuzluklara neden olabilir. Sık girişler arttığında sunucuya ulaşım da zorlaşacaktır. Dikkat edilmesi gereken bu tarz saldırılan arttığında ortaya çıkan olumsuzlukların telafisinin oldukça zor olmasıdır.

Sunucu seçerken ilk olarak bazı kriterler özen göstererek Botnet Saldırısından Nasıl Korunulur başlığında önemli bir adım atabilirsiniz. Bunların başında ise Litespeed kullanımı yer alıyor. Bu alanda özel bir teknik kullanılıyor ve sunucu hızının oldukça yüksek bir hıza çıkması sağlanabiliyor. Bu eklentinin kurulması ilse sunucunuzun bu tarz kilitlenmelere maruz kalmasının önüne geçebilirsiniz. İkinci olarak firewall kullanabilir ve saldırılara karşılık özel bir güvenlik duvarı elde edebilirsiniz. Kullanıcıların genel olarak sunucuların firewall kullanıp, kullanmadığını bilmesi güçtür. Bu nedenle satın alırken firewall kullanıp kullanmadığını özellikle sormanız gereklidir. Bu tarz tedbirler alabilirsiniz. Bunun yanında önleme amacı ile de bazı metotlar kullanabilirsiniz.

Bunlar arasında hedef şaşırtma tekniği bulunuyor. Bu saldırıların ana dizindeki index dosyasına olduğunu düşünecek olursanız, index.php dosyasının hedef olmaktan çıkarılması gereklidir. Bunun yanında Botnet Saldırısından Nasıl Korunulur başlığı içerisinde Ip ve browser engelleme çalışmaları da yapılabilir. Bunun için şu ayrımı kullanabilirsiniz. Zombie bilgisayarlar normal kullanıcılardan farklı olarak siteyi çok fazla sorgulamaktadır. Bu nedenle yoğun giriş yapan IP adreslerinin engellenmesi ile bu tehditlerden korunabilirsiniz. Sitenizde yapılan bu saldırıları tespit edebilmek için çok farklı kod düzenekleri kurabilirsiniz. Tüm bu tedbirlerin yanında #.htaccess dosyasına erişimi engelleyebilir, sunucu imzasını kaldırabilir, dosya yükleme boyutunu 10 mb ile sınırlandırabilirsiniz. Aldığınız her tedbir bu alanda karşılaşabileceğiniz olumsuz risklerin bertaraf edilmesini sağlayacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Google Farmer Update başlıklı makalemizde google farmer update hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Botnet Saldırısından Nasıl Korunulur

  1. […] önceki yazımız olan Botnet Saldırısından Nasıl Korunulur başlıklı makalemizde botnet saldırısından nasıl korunulur hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir