17 Mart 2017
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

Content Delivery Network

Content Delivery Network

Content Delivery Network Türkçe açılımı ile içerik dağıtım ağı olarak tanımlanabilir. Müzik, resim ve temalarınızın siteleriniz açılırken yüklenmesinde ortamların dağılmasını sağlamaktadır. 1 MB üzerinde olan temalarınızı aynı sunucudan çekmektense farklı bir sunucudan almak sayfanızın açılma süresini kısaltacaktır. Bu da doğrudan sitenizin açılış hızında bir artış oluşturacaktır. Özellikle başarılı SEO çalışmaları ile sayfanıza gelen ziyaretçilerinizin sitenizin açılmasını çok fazla beklemesi söz konusu değildir. Çünkü çok fazla alternatifiniz bulunmaktadır. Bu nedenle farklı ortamlarda hızlı bir şekilde açılabilecek şekillerde sitenizin yapılandırılması rakiplerinize karşı çok önemli bir avantaj elde etmenizi sağlayacaktır. Bu alanda C.D.N kullanarak ta sitenizin hızını artırmak mümkün olabiliyor.

Sadece ziyaretçilerinizin değil arama motorlarının da sitenizin hızlı bir şekilde açıldığını görmesi önemlidir. BU çalışmalar ile sunucu bazlı SEO çalışmaları da yapmış olabilirsiniz. Genel olarak WordPress kullanan web sitelerinde Content Delivery Network ayarları için W3 Total Cache eklentisi çok daha uygun olacaktır. Bu eklenti ile sayfalarının ön belleğe alınması mümkün olmaktadır. Bu şekilde kullanıcı her girdiğinde sayfanın tekrar yüklenmesindense bellekte kalan şekli ile tekrar başlatılması önemli bir hız kazandıracaktır. Bellekteki bilgilerin cache eklentisi ile anında okunabilmesi mümkün olmaktadır. Özellikle. Htaccess optimizasyonlarında kolaylıklarda sağlanabiliyor. Sitenizin hızlı bir şekilde açılması farklı kullanım alanlarında sitenize avantaj sağlayabilecek bir özellikte olabilecektir.

Bu alanda Content Delivery Network özelliği ile sitenizdeki kullandığınız temanıza ait özel dosyalarınızı, kendinize ait özel dosyalarda barındırabilirsiniz. Özellikle resimlerin ftp adresinde bu kullanım sayesinde include edilmesi de mümkün olmaktadır. Sunucu bazlı SEO çalışmalarınızda CND sistemi çok önemlidir. Hatta olmazsa olmaz bir kullanım olarak ta tanımlanabilir. Hızınızın artmasını sağlayan bu kullanım ile sitenize işlemci açısından fayda getireceği gibi hız açısından da avantaj getirecektir. Bu ayarların yapılması ile Google sitenizi koşar durumda bir hızda olarak görecektir. Bu şekilde aynı sektör içerisinde yarıştığınız firmaların geride kalması da oldukça mümkündür. Sitenizdeki tüm içerikleri CND tekniği ile host edebilmek mümkün olmaktadır. Bir bakıma bulut hosting olarak ta nitelendirilebilir.

 

Bir önceki yazımız olan Hızlı Seo Teknikleri başlıklı makalemizde hızlı seo teknikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Content Delivery Network

  1. […] önceki yazımız olan Content Delivery Network başlıklı makalemizde content delivery network hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir