17 Mayıs 2017
Kategori:
Seo
Yorumlar: 1

Etkili Seo Başlığı Oluşturma

Etkili Seo Başlığı Oluşturma

Etkili Seo Başlığı Oluşturma belli aşamalardan meydana gelmektedir. Öncelikle site içi SEO işlemlerinde oldukça önemli bir etkiye sahip olan içerik oluşturulması yapılmaktadır. İçerik seçiminde konu çok önemlidir. Konunun ziyaretçilerin dikkatini çektiği gibi faydalı olması da gereklidir. Bununla birlikte sitenin sahip olduğu alan üzerinde olması da lazımdır. Aksi halde ilgisizlik durumundan düşük bir seviye kalma riski bir hayli yüksektir. Özgün ve kaliteli bir içerik oluşturulmasından sonra etkili bir başlık gereklidir. Çünkü Google gibi arama motorlarının taramalarında en yüksek etkiye başlık sahiptir. Başlığın yeterli kaliteye sahip olması halinde içeriğinde kısa süre içinde ziyaretçi trafiği açısından yoğunlaşması söz konusudur.

Başlıkların oluşumunda iki husus önemlidir. Birincisi içerik ile uyumlu olmasıdır. Anlatılan konuda geçen kelimelerden bir başlık oluşumu gereklidir. Böyle bir durumda çok daha üst sıralarda çıkması sağlanmaktadır. Bir diğer önemli husus ise başlığın çözüm odaklı olmasıdır. Arama motorlarında içeriğin ne şekilde aranacağının bilinmesi ve ona uygun bir başlık oluşumu oldukça büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda en çok nasıl ve neden kelimeleri kullanılmaktadır. Olan bir hadisenin süresini ifade eden nasıl kelimesi ile sebebini belli eden neden kelimeleri başlığın çok daha belirgin olmasını da beraberinde getirmektedir. Etkili SEO başlığı oluşturma için yapılan bu metotlar sayesinde arama motorlarındaki etki alanında yükselmesi sağlanmaktadır. İçerik kapsamında değerlendirilen belli unsurlar ile de başlığın uyum içerisinde olması şarttır.

İçerik, başlık, etiketler ve açıklama bölümünün birbirini tamamlaması ve desteklemesi önemlidir. Aksi halde riskli bir içerik oluşumu olması söz konusu olduğu gibi, spam riski yüksektir. İçerikte anlatılmayan ya da cevabı verilmeyen hususların başlık olarak konulması sakıncalı olduğu gibi, farklı kelimelerin etiketlenmesi de gereksizdir. Bunun dışında başlığın kesin ve net ifadelere sahip olması da önemlidir. Tek bir cümle olması yeterli olan başlığın 6-7 kelimeden fazla olması da sakıncalıdır. Daha keskin, açıklayıcı ve kısa başlıkların etkili olma konusunda büyük ölçüde fayda sağladıkları bilinmelidir. Etkili SEO başlığı oluşturma hususunda bazı sıfatlarda kullanılabilmektedir. Ürün veya bir yer tanıtımlarında merak uyandırıcı sıfatlarla başlık ilgi çekici hale getirilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Etkili Seo İçeriği Hazırlama başlıklı makalemizde etkili seo içeriği hazırlama hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Etkili Seo Başlığı Oluşturma

  1. […] önceki yazımız olan Etkili Seo Başlığı Oluşturma başlıklı makalemizde etkili seo başlığı oluşturma hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir