16 Şubat 2017
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

External Ve Nofollow Mikroformatları

External Ve Nofollow Mikroformatları

External Ve Nofollow Mikroformatları son zamanlarda web tasarım alanında en çok konuşulan konular arasında yer alıyor. Genel olarak bir web tasarımcısı hazırladığı sitenin en üst sıralara yükselmesi için site içinde tasarım ve içerik bütünlüğü oluşturmaya çalışır. SEO uzmanları ise bu kaliteli kullanımları farklı platformlarda öne çıkarabilmek adına farklı optimizasyonlar kullanabilir. Hedef her alanda ziyaretçi sayısının artması olmaktadır. Mikroformatların öncelikle tek tek ne demek olduğunu belirtmek gereklidir. Bunlardan ilki re=”nofollow” olarak kullanılan kısımda örümceklere ve botlara özel bir link görebiliyoruz. Bu link ile takip yapılamayacağı belirtilmiş olacaktır.  Bunun yanında rel=”external” ile de site dışı bir link kullanımı belirtilebiliyor. Bu link çıkışı için dofollow tanımlaması yapılabilir.

Mikroformatlar ilk bakışta etkileyici hatta birazda korkutucu olarak algılanabilir. <span> ve <div> taglarının bu alanda çok fazla kullanıldığı görülebilir. Bu nedenle bu formatların çok sayıda makyaja ihtiyacı olacaktır. Ancak zaman içerisinde oldukça kullanışlı olduklarını görebilirsiniz. Kısacası açık, basit ve inşa edilmiş veri biçimleri olarak mikroformatların tanımlanması mümkün olacaktır.  Esasında html kodları üzerinde gömülü olan kısımların olanaklı olarak kullanılabilmesi için mikroformatlar geliştirilmektedir. Bu alanda External ve Nofollow Mikroformatları da oldukça kullanışlı ve popüler kullanımlar arasında yer alıyor. Bu alanda rel=”external nofollow” bu şekilde bir mikroformat ile site dışından bir link kullanımı olduğunu belirtiyoruz.

Oldukça faydalı bir kullanım olarak External ve Nofollow Mikroformatları değerlendirilebilir. Ancak bu kullanımların site dışı olduğunun bilinmesi gereklidir. Yani takip edilemez. Bu alanda bazı tartışmacılara göre ise bu formatlar Bing, MSN, Yahoo gibi alanlarda tanınmıyor. Ancak bu konu da bir Google mühendisi olan Matt Cutts tarafından onaylanan bir konu olduğu da biliniyor. Google arama motorları içerisinde en fazla kullanıcıya sahip olan algoritma olmakta ve çalışmalarınızı Google algoritmalarına göre yaparak istediğiniz başarıyı elde etme oranınızda oldukça yüksektir. SEO çalışmaları ve başarılı web tasarımları ile arama listelerinde en üst sıralarda yer alabilirsiniz. Web sitenizde etkin kullanımlar olarak bu linklerin yer alması da bu çalışmalarınızda fayda getirecektir.

 

Bir önceki yazımız olan Seo Kriterleri başlıklı makalemizde seo kriterleri hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “External Ve Nofollow Mikroformatları

  1. […] önceki yazımız olan External Ve Nofollow Mikroformatları başlıklı makalemizde external ve nofollow mikroformatları hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir