26 Nisan 2017
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

Google Analytics

Google Analytics

Google Analytics Google’ın reklam servisidir. AdWords kullanıcıları düşünülerek meydana getirilmiş olan bu araç, AdWords hesabınız olmasa bile etkin bir biçimde kullanabileceğiniz, bloğunuzun ziyaretçilerinin adımlarını analiz etmenize fayda sağlayan ücretsiz bir araç olarak bilinmektedir. Ancak ayda beş milyon sayfa gösterimini aşmamanız gerekiyor. Zira böyle olduğu takdirde ücretli olmaktadır. Google Analytics servis aracı teknik manada reklamlarınızın yatırım getirisini ölçmenize fayda sağlar. Aynı zamanda da Flash, video ve sosyal ağ siteleriniz ile uygulamalarınızı seyretmenize olanak veren, ücretsiz web site performans analiz aracı olarak hizmet verir. Bu sayede bütün ziyaretçilerin adımlarını ve istatistiklerini doğru bir şekilde analiz edebilirsiniz. Google Analytics, Google’daki pek çok tool gibi ücretsiz ve herkese açık olan bir servistir. Fakat kullanımı için başlangıç düzeyinde html bilmek işinizi kolaylaştırır. Eğer bu konu hakkında pek bilginiz yoksa internet aracılığı ile üzerinden birçok yardımcı makale bulabilirsiniz.

Bir web siteniz var ve bu durumla ilgili olarak ziyaretçi oranlarına erişim sağlayamıyorsanız google analytics tam size göre. Web siteniz hangi aralıklarla ziyaret ediliyor, bu ziyaretçiler hangi linkler üzerinden sizin sitenize ulaşıyor, web sitenizin hangi sayfası daha çok tıklanıyor, sitenizde geçirilen vakit miktarları gibi pek çok sorunun yanıtını Google Analytics sayesinde öğrenebilirsiniz. Bu araç için bir sayaç ya da istatistik aracı tanımlaması çok az bir ifade olur. Çünkü klasik istatistik ve sayaç servislerinin verileri genel istatistikler ile sınırlıdır. Ancak Analytics’te ziyaretçinizin nereden geldiği, bloğunuzda ne kadar bir süre kaldığı, hangi ilden, hangi tarayıcı aracılığı ile geldiği, hangi işletim sistemiyle bağlandığını öğrenebilirsiniz.

Yine web sitenizdeki var olan reklamlara tıklayıp tıklamadığı, sattığınız bir ürünü satın alıp almadığı ya da bunun gibi çok daha ayrıntılı bilgilere kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bunun için ilk olarak google analytics servisine kayıt olmak gereklidir. Daha sonra da izleme kodu yüklenmelidir. Bu izleme kodunu web sitenizdeki bütün sayfalara yerleştirmeniz gerekmektedir. Sonra da çok kolay ve hızlı bir biçimde sayfanızı denetim altına alabilir ve izlemeye başlayabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Google Cezaları başlıklı makalemizde google cezaları hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Google Analytics

  1. […] önceki yazımız olan Google Analytics başlıklı makalemizde google analytics hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir