26 Nisan 2017
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

Google Cezaları

Google Cezaları

Google Cezaları gibi her zaman belirtildiği gibi internet teknolojilerinin getirisi olarak hayatımıza dâhil olan birçok teknolojik işlem bulunmaktadır. Teknolojik cihazlar ile hemen herkesin sahip olduğu akıllı cihazlar, hayatımızın büyük oranda değişmesini sağlamış olmaktadır. Bu gelişmeler ile birlikte firmalar, markalar ve resmi kurumlar çevrimiçi mecralarda yerini alarak hedef kitlesine daha yakın olmak için harekete geçmiştir. Bunun için internet üzerinden web sayfaları ve dolayısı ile web siteleri kurulumu yaparak kurumsal kimliklerini güncel tutma eğilimi ile müşterilerine ulaşım sağlamaktadır. Bu noktada dikkatleri çeken ise Google tarafından beğenilen sitelere sahip olma arzusu olmaktadır. Nitekim Google tarafından beğenilmeyen ve Google kurallarına uyum sağlamayan siteler Google cezaları ile karşı karşıya kalmaktadır. Google’ının belirtiği en önemli nokta web sitelerin SEO uyumlu olması gerektiğidir.

Web sitenizi kurma aşamasını gerçekleştirdikten sonra müşterilerinize ve potansiyel müşteri kapasitenize hız kazandırmak istemeniz çok normal bir durumdur; ancak sabırlı olmayı bilmek gerekmektedir. Aksi takdirde hızlı ilerlemek için her yolu denerken Google önünüzü kesip yükseldiğiniz konumdan 6 sıra geriye düşmenize neden olarak sıra cezası verebilmektedir. Tabii bu ceza en basiti olarak bilinmektedir. Google’ının SEO uyumlu sitelere önem verdiği noktasını dikkate alıp ziyaretçilerini unutan sitelere ise cloaking adı verilen Google cezaları verilmektedir.  Çünkü sadece arama motoru optimizasyonu için çaba sarf edip üst sıralara çıkan bu siteler ziyaretçilerine bir artı kazandırmamaktadır.

En şiddetli ve siteniz için oldukça öldürücü bir darbe olabilecek Google cezası sandbox cezası olmaktadır. Site içeriği ile gereksiz anahtar kelimeler başvurmuş, fazlaca backlink yapmış,  gerekli gereksiz etiketler kullanmış, hiç olmaması gerekirken bir sürü kopya içerik kullanmış siteler bu cezayı almaktadır. Bu cezayı almış siteler uzun süre oradan çıkamaya bilmektedir. Bu nedenle sabırlı hareket edilerek, kaliteli ve özgün içerikten vazgeçilmemesi önem arz etmektedir. Sandbox cezasının yanı sıra 30, 60, 90 cezası ve -900+ cezası gibi sıralama düşüşü yaşanan Google cezaları alınmaktadır. Özellikle -900+ cezasında birden arayıp da kendinizin bile sitenizi bulamayacağınız sıralara düşebilmeniz gerçekleşmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Google Chorme Seo Eklentileri başlıklı makalemizde google chorme seo eklentilerihakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Google Cezaları

  1. […] önceki yazımız olan Google Cezaları başlıklı makalemizde google cezaları hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir