23 Mart 2017
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

Google Güncellemesi

Google Güncellemesi

Google Güncellemesi zaman zaman gündeme gelmektedir. Google mühendisleri kullanıcılarına daha kaliteli sonuçlar verebilmek amacı ile algoritmalar üzerinde sürekli yenilikler yapmakta ve daha faydalı, kaliteli içerikleri bulunan özgün siteleri öne çıkarmaya çalışmaktadır. Farklı güncellemeler öne çıkabiliyor. Bunlardan biri Google Fred olmaktadır. Bu güncelleme sonrasında web siteleri sahipleri var olan sıralamalarını kontrol etmeye başlar. Bir link kalitesi güncellemesi olarak bu güncellemenin değerlendirilmesi de mümkün olabiliyor. Google oldukça deri güncellemelerde yapmaktadır. Bunlar arasında Phantom güncellemesi de yer alıyor. Büyük firmaların web tabanlı değişim sürecinde özellikle mobil sistemlere verilen önemin olduğu bilinir. Bu güncelleme ilk olarak ABD üzerinde gerçekleşmiştir. Çekirdek yapıda gerçekleşen bu uygulama ile de pek çok sitenin etkileneceği düşünülmektedir.

Google tarafından herhangi bir uyarı verilmeden yapılan bu güncellemenin fark edilmesi de oldukça ilginç olmuştur. Çünkü Google yaptığı güncellemeleri genellikle haber vermeden ve açıklamadan gerçekleştiriyor. Sonuçlarda yaşanan değişiklikler ise yeni bir güncellemenin geldiğinin habercisi olmaktadır. Hub Pages sayfalarının kurucusu olan Paul Edmondson 900 bine yakın bloğu bulunan oldukça geniş bir projedir. Genel olarak nasıl yapılır tarzında içerikleri ile ziyaretçi çeken bu site gelen bu son Google Güncellemesi yüzde 22 oranında hit kaybına uğramıştır. En çok konuşulan güncellemeler arasında ise Panda güncellemeleri yer alıyor. 2011 yılı bu alanda bir sınır olmuş ve doğallıktan uzak siteler yapılan güncellemeler ile sıralamalardan bir bir uzaklaştırılmıştır.

Web sitelerinin popüler olma süreçlerinin doğal bir büyüme olarak adlandırılması söz konusudur. Google Caffeine güncellemesi ile se sosyal medyanın önemi bir kez daha artıyor. Bu güncellemelere genel olarak baktığınızda spam içerikli olan, kopya yazılarla dolu olan siteler eleniyor. Bu nedenle her Google Güncellemesi yapıldığında elenen sitelerin ortak özellikleri arasında sadece adsense gelirlerini yükseltmek için var olan siteler ilk başta elenecekler arasında yer alıyor. Bunun yanında dengesiz backlink artışları olan sitelerde düşüşler yaşayabilir. Az grafiğinin yanında birçok metni bulunan sitelerde bu düşüşlerden nasibini alacaktır. Bu tarz sıralama sorunları ile karşılaşmamak adına sürekli olarak özgün, kaliteli ve faydalı içeriklerle sitenizi güncellemeniz gereklidir.

 

Bir önceki yazımız olan Google Page Speed ve Firebug Eklentisi başlıklı makalemizde google page speed ve friebug eklentisi hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Google Güncellemesi

  1. […] önceki yazımız olan Google Güncellemesi başlıklı makalemizde google güncellemesi hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir