21 Aralık 2016
Kategori:
Seo
Yorumlar: 1

Google Phantom 4

Google Phantom 4

Google Phantom 4 google ar-ge çalışmalarında yapay zekalı uygulamalar geliştirmeye başladı. Artık arama motorlarında kullanıcı deneyimi çok daha kaliteli olabilecektir. Bu alanda var olan uygulamalar içerisinde yeni güncelleştirmeler yapılmaktadır. Bunlar arasında Google Phantom 4 güncellemesi de bulunuyor. Pek çok kullanıcı farkına varmasa uygulamanın aktifleşmesinin üzerinden aylar geçti. Genel olarak güncellemenin amacı içerik kalitesini yükseltmek ve kullanıcı deneyimini artırmaktır. Tüm uygulama geliştirmelerindeki ana amaçta kullanıcı deneyiminin artması yönünde olmaktadır. Uygulama belirli kriterlere dikkat ederek sayfanız hakkında bir kalite öngörüsü elde etmeye çalışıyor. Arama botları sayfanıza geldiğinde kullanıcılarınızın sayfa ilet iletişimini gözden geçirmekte ve bu nedenle sayfa üzerinde yapılan hareketler tek tek analiz edilmektedir.

Bu analizlerde reklam yerleşimlerinden içerik yoğunluğuna kadar tüm kriterler en doğru şekillerde kullanılmaya çalışılıyor. Bu yeni güncellemenin içerik kalitesi güncellemesi olarak adlandırıldığını görebiliyoruz. Bu alanda Google Phantom 4 güncellemesinde doğrudan sayfa içerisindeki veriler baz alınmaktadır. Bu da düşük kaliteye sahip olan sayfalarında yerini kaybetmesine neden olacaktır. Güncellemenin ardından sitenizin sıralamasında düşüşler yaşanmışsa, bu durumun site olarak değil de sayfa içerikleri ile alakalı olduğunu bilmeniz gereklidir. Sıralama algoritması içinde yer alan güncelleme, kaliteli içeriğe sahip sayfaların sıralamasını olumlu yönde etkileyebiliyor. Bu alanda en çok dikkat edilmesi gereken kısım ise bu güncelleme manuel olarak hareket etmez. Bu nedenle içerik kriterlerine uymayan sayfanız her an sıralamasını kaybetme tehlikesi ile yüz yüze demektir.

Esasında Google Phantom 4 güncellemesi bir anda devreye konulmadı. Bu nedenle etkisini de parça parça göstermeye başladı. İçerikte sorunları olan bazı sayfalar birkaç günde sıralamasını kaybederken, bazılar birkaç hafta sonra etkilendi. En dikkat çeken kayıplar ise kimdir ve nedir sorularını karşılamayan sayfalar olmakta, bu web sitelerinin çok belirgin özelliklerde trafik kaybı yaşadığı ya da yaşayacağı söylenebilir. Trafik kaybı yaşayan sitelerde reklam içeriklerinin çok fazla olduğu görüldü. Özellikle Panda güncellemesi ile sıralamada alt sıralara düşen sitelerin bu güncelleme ile çok daha alt sıralara düşmesi söz konusudur. Çok büyük markaların bile bu anlamda içerik alanında ciddi değişiklikler yapması gerekli olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Seo Analiz Uygulaması başlıklı makalemizde seo analiz ve  seo analiz uygulaması hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Google Phantom 4

  1. […] önceki yazımız olan Google Phantom 4 başlıklı makalemizde google phantom 4 hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir