19 Nisan 2017
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

Google Web Master Araçları

Google Web Master Araçları

Google Web Master Araçları ; Google’ın web sitesi yöneticilerine sunduğu, site sahibi tarafından sitenin istatistiksel verilerini kontrol etmek amacıyla kullanılan ücretsiz bir servistir. Bu araç, sitenin Google Arama sonuçları ile ilgili performansını yönelik tüm verilerin kontrol edilmesini sağlamaktadır. Ayrıca Site Yöneticisi Araçları olarak da bilinen bu servis site sahiplerine, sitelerinin Google arama motoru üzerinde ne şekilde yer aldığını ve görünürlük oranını gösterir.

Web Yöneticisi Araçları birçok kişi tarafından kullanılıyor olabilir ancak kullanan kişilerin birçoğu bu aracın tam olarak ne olduğunu ve bu araç ile neler yapılabileceğini tam olarak bilmemektedir. Etkin uygun bir stratejiyle kullanılırsa çok etkili bir SEO çalışması yapılabilmektedir. Web Yöneticisi Araçları içerisinde birçok görevi yerine getirebilirsiniz. Üstelik yerine getirmeniz gereken bu görevleri ücretsiz bir biçimde yapabilirsiniz.

Google Web Master Araçları kullanılarak aşağıdaki işlemler yapılabilir:

  • Sitenizin ana hedef ülkesini seçebiliyorsunuz.
  • Tarama hızını ayarlayabiliyorsunuz.
  • Sitenizin adres değişikliğini bildirebilirsiniz.
  • Site haritalarını yollayabilirsiniz.
  • Sitenize Google arama motorunu kullanarak gelen kişilerin hangi kelimelerden geldiklerini görebilir, en sık arama yapılan kelimeler Google sıralamanız tablo şeklinde görebilirsiniz.
  • Web sitenizin iç ve dış bağlantılarını görebilirsiniz.
  • Site performansını görebilir ortalama olarak sitenizin yavaş veya hızlı olduğunu öğrenebilirsiniz.
  • En çok ziyaret edilen sayfaların yüklenme sürelerini görebilirsiniz.
  • Sitenizin Google tarafından indekslenip indekslenmediğini kontrol edebilirsiniz.

Google Web Master Araçları uygulaması, web site sahiplerinin olduğu kadar SEO ‘lar açısından da Önemi büyüktür. Sitenizi SEO açısından geliştirmek için birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden biriside Google Webmaster Araçları’ dır. Bu yöntemin sitenizin SEO su için yapacağınız çalışmaların en büyük destekçilerinden birisi hatta birincisi olacaktır.  Bu aracı her siteniz için düzenli kullanılması size büyük avantajlar sağlayacaktır. Site URL yapımızı, robot.txt., sitemap gibi unsurlar ile botları (örümcekleri) yönlendirme işlemlerini, sitemizde herhangi bir sorun olduğunda uyarı alabilme, sitemizin istemediğimiz sayfalarını kaldırtma, sitenin sağlık sorunlarını düzeltme, kelime analizi yapıp verilere bakabilmek vb. birçok kriterin SEO açısından önemi çok büyüktür.

 

Bir önceki yazımız olan İndexsiz Url Sayısı başlıklı makalemizde indexsiz url sayısı hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Google Web Master Araçları

  1. […] önceki yazımız olan Google Web Master Araçları başlıklı makalemizde google web master araçları hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir