12 Nisan 2017
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

Google Webmaster Aracı Güncellemeleri

Google Webmaster Aracı Güncellemeleri

Google Webmaster Aracı Güncellemeleri ile bu araçlar her geçen gün çok daha kullanışlı bir hale gelebiliyor. Her yıl webmaster araçlarına pek çok fonksiyon ekleniyor. Özellikle yapılan crawl ve sitemap hataları geliştirmeleri bu alanda oldukça önemli olmaktadır. Hatta webmasteler artık bu araçlara erişimde sağlayabiliyor. Google görüntü olarak ta yeni güncellemeler yapmaktadır. Tüm bu çalışmaların yanında webmaster aracı bahar temizliği adı ile duyurulan yeni bir güncellemede abone istatistikleri, site performansı ev robots.txt oluşturma çalışmaları kaldırılmış oldu. Güncellemelerden önce abone istatistik bilgileri kapsamında sitelerde atom beslenmesi ve RSS beslenmelerine abone olan kişilerin istatistikleri görülebiliyordu. Bu özelliğin kaldırılma nedeni ise Feedburner tarafından bu özelliklerin sunuluyor olmasıdır.

Robots. Txt özelliğinin çıkarılması ise az kullanılması olarak gösterilmiştir. Günümüzde pek çok web sitesi tarafından kullanım ihtiyacı bile olmuyor. İhtiyaç duyanlar ise txt editörü edinerek bu çalışmaları çok daha kolay bir şekilde yürütebiliyor. Bu alanda Google Webmaster Aracı Güncellemeleri arasında site performansını kullanılmama nedenleri arasında ise yine çok fazla kullanılmaması yer alıyor. Sitenin cevap verme hızı çok önemlidir. Ancak kaldırılan bu özelliği Google analitik kullanarak ta bulabilme imkanınız bulunuyor. Bu bahar temizliğinin yanı sıra webmaster aracında bazı güncellemelerde yapılmıştır. Ana sayfa, panel, menü gibi alanlarda yenilikler de bu güncelleme ile devreye girmiş oldu. Bu şekilde menülerin daha kullanışlı hale geldiği söylenebilir.

Kontrol paneli, mesajlar, laboratuvar gibi kategorilerin yanında çok sık ihtiyaç duyulmasa da yapılandırma ayarlarında da Google Webmaster Aracı Güncellemeleri olmuştur. İşlerin yolunda olup olmadığını kontrol edebileceğiniz sağlık, siteniz ve backlinklerini ile alakalı verileri takip edebileceğiniz trafik, sitenizin daha iyi anlaşılabilmesini sağlayacak optimizasyon kategorilerinde de yenilikler yapılmıştır. Bunların yanında alt başlıklarda oluşturulmuş oldu. Bu son hali ile yenilenen webmaster aracı çok daha kullanışlı bir hale gelmiştir. Bazı menülerde ise içerikler aynı kalmıştır. Html geliştirmeleri ve önerileri kategorilerinde herhangi bir değişiklik görünmüyor. Oldukça kullanışlı bir kaynak olarak tercih edebileceğiniz bu araç ilse siteniz ile alakalı optimizasyonları yaparken kullanabileceğiniz çok değerli bir kaynak olmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Google’dan 1 Hamlesi başlıklı makalemizde google’dan 1 hamlesi hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Google Webmaster Aracı Güncellemeleri

  1. […] önceki yazımız olan Google Webmaster Aracı Güncellemeleri başlıklı makalemizde google webmaster aracı güncellemeleri hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir