21 Aralık 2016
Kategori:
Seo
Yorumlar: 1

Harita Sıralamasının Önemi

Harita Sıralamasının Önemi

Harita Sıralamasının Önemi arama motorları her geçen gün yeni bir algoritma ile kullanıcılarının karşısına çıkıyor. Amaç daha fazla kullanıcı memnuniyeti olmaktadır. Eski dönemlerde Google bazı kaynakları dikkate almakta ve özellikle Dmoz gibi dünyanın en önemli dizinleri baz alınabilmekte idi. Bu alandaki sitelerin sıralamaları organik arama sonuçlarını göstermekte idi. Gelişen Google algoritmalar ve artık yapay zeka ile yönetilen bir platform olması nedeni ile dış kaynaklara verilen önem azalmıştır. Yeni SEO trendleri arasında harita sıralamasının önemi çok büyüktür. Özellikle mobil uyumluluk, hız ve kullanıcı deneyimi gibi bir çok yeni özellik arasında yer alan harita güncellemesi, Google üzerinde firma kaydı yaptırarak local SEO ile üst sıralarda yer alabilirsiniz. Örneğin böcek ilaçlama firması arıyorsanız ve İstanbul içerisinde oturuyorsanız, en yakın firmaya ulaşmanız daha mantıklıdır.

SEO çalışmalarında profesyonel bir yapıya sahip olmayabilirsiniz. Ancak harita güncellemelerini yaparak konuma göre yapılan aramalarda üst sıralarda yer almanız çok daha kolay olacaktır. Konuma göre aramalar yapılarken sıralamaları etkileyen kriterler arasında fiziksel kayıt işlemi dikkate alındığı için bu bağlamda tüm unsurların doğru ve tam olarak listelenmesi gereklidir. Firma rehberlerine yapılan kayıtlar, Google içerisinde yerel işletme kaydınızın olması, Plus kaydınızın olması ve doğrulanması da harita sıralamasının önemi açısında dikkat edilmesi gereken basamaklar olacaktır. Bunlar arasında en etkili seçenekler arasında Facebook yerel işletme kayı ve sarı sayfalardaki sitelerde sayılabilir.

Bu alanda yapacağınız kayıtlar ile önceliğiniz olabilir. Harita sonuçları listelenirken SEO çalışmalarının doğrudan etkisi bulunmayacaktır. Bu nedenle fiziksel olarak konumunuzu doğrulayacak her uygulamada görünür olmanız öne çıkmanızı sağlayacaktır.  Bu alanda SEO çalışmalarının harita güncellemeleri ile firmanızın üst sıralarda yer almasında kısmen de olsa katkısı olabilir. Harita yorumları ya da yapılan harita paylaşımları bu alanda sayılabilecek çalışmalar arasında yer alır. Özellikle harita sıralamasının önemi uzun ve yorucu SEO çalışmalarına gerek kalmadan firmanızın daha üst sıralarda yer almasını sağladığı için kısa zamanda başarı getirecek bir özelliktir. Marka bilinirliği ve satış olarak bu şekilde harita güncellemelerinden yararlanmak çok önemli verimler sağlayacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan E- Ticaret Açısında Seo başlıklı makalemizde e-ticaret seo ve e-ticaret açısından seo’nun önemi hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Harita Sıralamasının Önemi

  1. […] önceki yazımız olan Harita Sıralamasının Önemi başlıklı makalemizde harita sıralaması ve harita sıralamasının önemi hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir