15 Mart 2017
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

Htaccess Nedir

Htaccess Nedir

Htaccess Nedir konu başlığında ayar değişimleri yapılabilen bir dosya karşımıza çıkıyor. Özellikle Apache ve Hypertext Access ağ sunucuları tarafından kullanılmaktadır. Ayar değişimleri sağlayan bu dosya içerisinde farklı kodlar kullanarak gerekli çalışmalar yapabilirsiniz. Kısıtlama işlemleri ve yetki düzenleme çalışmaları yapabileceğiniz bu dosya içerisinde çok fazla kod kullanmamak ve düzenli bir dosya yapısı oluşturmakta SEO açısından avantaj sağlayacaktır. Tüm bunlar için .htaccess oluşturucu kullanabilir ve kod bilgisine gerek olmadan kendi sitenize uygun bir dosya oluşturabilirsiniz. Bu dosya ile pek çok şey yapılabilir. İlk etapta SEO uyumlu bir link yapısı elde edebilirsiniz. Bu da her alanda çok fazla işinize yarayacaktır. Hotlink engellemesi yapabilir, dosyalarınızı gizleyebilirsiniz.

Hata sayfalarınızı özelleştirebilirsiniz. Bunlarda SEO alanında etkin bir kullanım oluşturacaktır. Özellikle Htaccess Nedir konu başlığı içerisinde klasörler içerisindeki yetkilerinizi sınırlandırabilirsiniz. Düşman botlarını engelleyebilir, www yapılandırmalarını ön plana çıkarabilirsiniz. Dosyalarınızı şifreleme ya da şifre ile koruma gibi ekstra güvenlik önlemleri içinde bu dosya içerisindeki kodlarla mümkün olacaktır. Ip engellemeleri yapabilir, domain yönlendirmeleri ile de çalışmalarınızı kolaylaştırabilirsiniz. Veri sıkıştırma yöntemleri ve bakım sayfası oluşturma kısımları da oldukça işe yarayacak ve SEO açısından ekstra artı sağlayacak kullanımlar arasında yer alıyor. Spam engelleyebilme özelliği ile de sitenizde oluşabilecek sorunların önüne geçebilirsiniz.

Bu dosyalar panel yönetimlerinde, dosya yöneticisi içerisinde gizli dosyaları göster seçeneği ile doküman dizinini bulabilir ve git kısmına tıklayarak. htaccess dosyasına ulaşabilirsiniz. Public_html klasörü içerisinde yer alan bu kullanımlarda Htaccess Nedir cevabı için pek çok kod bulunuyor. Ön bellekte yapmak istediğiniz kontrol içinde bu alanda bir kod kullanımı yapabilirsiniz. Özellikle sucularda oluşan yükü azaltmaya yönelik çalışmalar yapabilir ve bu şekilde gecikmeleri azaltabilirsiniz. Engelleme, yönlerdirme, para koruması, hata sayfaları gibi pek çok özellik bu şekilde dosya içerisindeki aktif kod kullanımları ile sağlanabilir. Genel olarak bu dosyanın amacı web sunucu yapılandırmasından daha bağımsız olarak bir yönetim sistemi oluşturmaktadır. Bazı web sunucuları tarafından desteklenen bu kullanım içerisinde genel yapılandırma ayarlarından bazılarını geçersiz kılabilir. Yerine ise yeni kurallar getirebilir.

 

Bir önceki yazımız olan Https Seo başlıklı makalemizde htaccess nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Htaccess Nedir

  1. […] önceki yazımız olan Htaccess Nedir başlıklı makalemizde htaccess nedir hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir