24 Ocak 2017
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

Htaccess Oluştur

Htaccess Oluştur

          Web alanı üzerinde ayar değişimi yapabilmenize imkan veren pek çok web sunucusu tarafından kullanılan Htacces, aktif olabilmesi için kod bloğunun configürasyon alanında bulunması gereklidir.  Bu kullanım ile admin sayfanız üzerinden tüm adımlarınızı kontrol edebilirsiniz. MD5 boyutuna sahip olan panel şifresinin tanımlanabilmesi de sağlanacaktır. Adresler üzerinde çıkan kısmın masaüstünüzde txt olarak kopyalanması söz konusudur: Bu şekilde ftp alanına bu kısmın ulaştırılması sağlanabilir. Ancak ftp alanına ulaştığınızda ise dosya içerisinde yeniden adlandırılması mümkün olacaktır. Son olarak htaccess dosyasının açılarak kod bloğunun bu alana eklenmesi yeterli olacaktır.

En çok kullanılan WordPress config üzerinde Htacces, kullanımı sayesinde daha güvenli bir kullanım elde edebilirsiniz. Kullanabileceğiniz kod kısımları ile ziyaretçilerinizin hata sayfalarına doğrudan yönlendirilmesi de sağlanabilecektir. Ayrıca sunucunuz üzerinde mükemmel bir güvenlik duvarı elde edebilirsiniz. Web sitenize erişmesini istemediğiniz İP’leri engellemek için de bu dosyaları kullanabilirsiniz. Allow form ile başlayan kod bloğu ile erişmesini istemediğini ip adreslerini çok pratik bir şekilde engelleyebilirsiniz. Özellikle yazılım içeriklerinin ve dosyalarınızın üçüncü kişiler tarafından görüntülenmesini istemiyorsanız bu kod dizinlerin belirli alanlara girmeniz yeterli olacaktır. Kullanabileceğiniz araçlar ile url ya da sayfalarınızın sorunsuz olarak yönlendirilmesi söz konusudur. Genel olarak bakıldığında web siteniz için izin verme, engelleme, indexleme gibi tüm işlemleri Htacces oluşturucusu ile yapabilirsiniz.

İşlemlerden ilki bütün dosyalara yapılacak olan erişim iptalidir. Bunun için öncelikle bir deneme yapmanız da önerilir. Sonrasında temel kimlik bilgilerinin doğrulanması gereklidir. Hata sayfasının yapılandırılması da gereklidir. Bu alanda adres yolu ve URL girişlerinin yapılması gereklidir. Bunlar içinde siteye ilk girildiğinde çalıştıracağınız ilk dosya ismini önce girmeniz gereklidir. Tabiki bu adımlar devam ettirilirken www hata yönlendirilmesinin yapılması önemlidir. Hangi sayfalar arasından yönlendirmeler yapılacak bu alanda belirlemeler yapılır ve taşınmış link kullanılır. Özellikle Htacces oluşturma aşamasında erişiminin kısıtlanacağı IP ler olabilir. Bu IPler içinde belirli kullanımlar belirtilmelidir. Tüm bu çalışmalar sitenizin arama motorları tarafından daha görünür olmasını sağlayacak ve hız kazandığı içinde son kullanıcılar alanında da başarılı olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan En İyi Backlink Sorgulama Araçları başlıklı makalemizde ziyaretçi getiren seo çalışmaları hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Htaccess Oluştur

  1. […] önceki yazımız olan Htaccess Oluştur başlıklı makalemizde ziyaretçi getiren seo çalışmaları hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir