17 Mart 2017
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

Html 5 ve Seo

Html 5 ve Seo

Html 5 ve Seo arasındaki ilişki pek çok alanda tartışma konusu olmaktadır. Genel olarak bakıldığında Html4 ve 5 arasında çok büyük farklılıklar görünmüyor. Bu alanda HTML5 birkaç yıllık bir çalışmanın yeni içeriklerin bir ürünü olmaktadır. Bu nedenle yeni teknolojilerle çok daha uyumlu olduğu söylenebilir. Genel olarak SEO uzmanları bu alanda uygulama üzerindeki değişikliklerin yeni kod ihtiyaçları ortaya çıkaracağını düşünmektedir. Aynı zamanda html-4+DOM level2+xhtml 1,0 ayırımları da bu yeni kullanım ile birlikte ortadan kalkmaktadır. Yeni kullanımlarda ağır bir kod kabalığının olmadığı görülüyor. Bu nedenle HTML 5 çok daha öz ve kısa bir kodlama yapısına sahip olduğu söylenebilir.

En çok merak edilen konuların başında ise HTML 5 ve SEO alanında yapılan değişikliklerin SEO çalışmalarını nasıl etkileyeceği başlığı altında olmaktadır. Yeni gelen kod yapısında farklı etiket modelleri bulunuyor. Bunlardan birisi geliştirilmiş sayfa entegrasyonu olmaktadır. SEO çalışmalarınızda şunu kesin bir bilgi olarak kabul etmeniz gerekiyor. Artık arama motorlarına kandırmaya yönelik çalışmalar yapmak, sıralamanızda fayda sağlamıyor. Aksine çok önemli cezalara maruz kalmak söz konusu olabiliyor. Arama motorlarının daha fazla yapay zeka uygulamalarına yer verdiği düşünülecek olursa sayfa segmentasyonunun neden önem kazandığı anlaşılabilecektir. Kullanıcılarınızın ihtiyaçları ve isteklerine göre sayfanızdaki fonksiyonelliği ve şekillendirmeyi planlamanız gereklidir.

Bu fonksiyonelliği artırabilmek için sosyal medya etkileşimlerini daha fazla artırabilirsiniz. Bu alanda HTML 5 ve SEO alanında ikinci bir etiket olarak <*article*>  incelenebilir. SEO açısından önemli olan yenilikler arasında sayılan bu etiket ile sayfa içeriğinizin hangi sınıfta olduğunu arama motorlarının anlayabileceğini bir dil ile çok daha kolay ve etkin bir şekilde anlatabilmek mümkün olacaktır. Bu etiket kullanımı ile arama motorları sayfanızı ziyaret ettiklerinde içeriğin ne olduğunu çok daha kısa bir süre içerisinde anlayabilecektir. İçeriklerinizi ve sayfalarınızı bölümlendirebilmek için <*section*> etiketi kullanılabilir. Tema olarak aynı olan etiketleri bir arada kullanabileceğiniz bu etiket kullanımında her bölümün kendi HTML başlığı olacaktır. Başlık eklerken kullanılabilecek <*header*> etiketi ise SEO çalışmalarınızda en çok dikkat edilmesi gereken başlık olacaktır. Sitenizi tanımlayacak bu etiketin kullanımı avantaj getirecektir.

 

Bir önceki yazımız olan Site Hızı Takibi başlıklı makalemizde site hızı takibi hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Html 5 ve Seo

  1. […] önceki yazımız olan Html 5 ve Seo başlıklı makalemizde html  ve seo hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir