16 Şubat 2017
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

Https

Https

Https güvenlik alanında çok önemli bir konudur. Özellikle alışveriş siteleri için ödeme alanında güvenli alışveriş için gerekli bir alt yapı olan SSL, güvenlik başlığı altındaki tüm verilen üçüncü kişilere karşı güvenliğinin sağlanması adına çok önemlidir. Esasında arama motoru algoritmaları bu kullanımları bir güven kriteri olarak görmüyor.  Genel olarak URL yapılarında bulunan s takısı bir güvenlik işlemi olmakta ancak e- ticaret sayfalarında tüm linklerde kullanılmayabiliyor. Bu güvenlik yapısının kullanıldığı alanlar ödeme ekranları olabildiği gibi üye giriş ekranları da olabiliyor. Bu şekilde üçüncü kişilerine eline geçebilen kişisel bilgilerinizin güvenliği sağlanmış olabiliyor.

Google algoritmaları güvenlik alanında bu tür platformlara öncelik veriyor. Bu nedenle SSL ile güvenliğin artırılması çok önemlidir. Az da olsa bu tür kullanımlar arama listelerinde öncelik kazanmanızı sağlayacak uygulamalar arasında yer alıyor. Bu alanda HTTPS (SSL) SEO çalışmaları içerisinde SSL nedir, bilinmesi gereken ilk başlıktır. Ayrıntılı olarak bilinmesi gereken bir kavram olan bu başlıkta alıcılar ve serverler arasındaki iletişimin şifreleme metotları ile yapılması anlamına gelir. Web sitelerindeki önemi ise veri alışverişlerinin güvenli hale getirilmesidir. SSL genel olarak bakıldığında standart bir algoritmadan oluşmaktadır. Güvenlik alanında tüm web sitelerinde olması gereken bu güvenlik sistemi farklı kategorilerdeki web siteleri için ziyaretçi ve arama motorları bazında oldukça önemli bir kullanım olacaktır.

SSL sertifikasının kullanımlarını genel olarak sayfalar üzerinde belirtildiği görülmektedir. Bunlar sitelerin güvenilirliğini göstermek amacı ile belirtilir. Öyle çok fazla olmasa da ziyaretçiler açısından bu gerekli bir kullanım olmaktadır. SSL sertifikaları arasında bazı farklar görebilirsiniz. Rapidssl alanından alınan sertifika tüm tarayıcılarda tanınmıyor. Global sign mobil browwserlar tarafından tanınabiliyor. Site planlamalarında HTTPS (SSL) SEO önemli bir yer tutar. İhtiyaca bağlı olarak bu sertifikalar farklılık gösterebilir. Genel olara 3 farklı SSL sertifika bulunuyor. Bunlar sırası ile Domain SSL, Extented Validation SSL ve Organization SSL olarak değişen bu çeşitler firmalara bağlı olarak ta değişebiliyor. İhtiyaçlarınızı baz alarak seçimler yapabilir ve sitenizin güvenlik gerektiren alanlarında verimli sonuçlar elde edebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Target Yerine External Neden Gereklidir başlıklı makalemizde seo başlıkları ve url optimizasyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Https

  1. […] önceki yazımız olan Https başlıklı makalemizde seo başlıkları ve url optimizasyonu hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir