17 Mayıs 2017
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

İndex Silme

İndex Silme

İndex Silme arama motorları bir web sitesi üzerine gördüğü tüm sayfaları hatta bazı durumlarda görmediği sayfaları bile indexlemekte olduğundan istenmeyen bir URL’ in olmaması için yapılan işleme denir. Web site sahipleri her içeriğinin indexlenmesini istemez. İşlem bir internet sitesinde yer alan URL’ in veya içeriğin Google arama motorunda görünmemesini sağlamak için yapılmaktadır. Eğer o içerikte veya URL’de istenmeyen bir görünüm varsa bu markanın imajına doğrudan olumsuz etki eder. Site sahipleri de bu URL’i veya içeriği Google arama motorundan kaldırır.

Önceden varolan ancak sonradan silinmiş içerik, Sitemizde yer almayan sayfalara verilmiş harici linkler, Sitenin başka bir adrese taşınması sonucu, eski sitedeki indexlerin silinerek yeni siteye aktarılması durumlarında index silme (içerik temizleme) işlemi yapılabilir. Bilişim sektöründe ki inanılmaz gelişim ve web sitesi rakamlarında ki ciddi artıştan ziyade özellikle domain alışverişi konusunda da sektörel bir rekabet olduğunu unutmamak gerekir. Zaman içerisinde ortaya çıkan gelişmelerin akabinde başkasından alacağınız domainlerin kaliteli de olsa arama motoru gözünde eski index kayıtları mevcut kalabilir. Siz yepyeni bir sistem geliştirmek istediğinizde ise bu durum eski indexlerin sitenizde 404 Hatası vermesi ile birlikte çok daha sıkıntılı bir hale gelebilir. İndex silme yöntemleri bu nedenle çok büyük önem arz eder ve site sahiplerinin SEO uygulamaları açısından hayati bir önem taşır. Eski indexler yeni sistemde 404 hatası vereceğinden dolayı arama motoru için bu durum bir engel olarak nitelendirilebilir. Bu engel durumunun ortadan kalkması için yapılacak çalışmalar son derece önemlidir ve eski indexleri silme koşulu ile kafanızın rahat etmesini sağlayabilir, arama motorlarının bu bağlamda güvenini sağlayabilirsiniz.

İndex silme yöntemleri iki ayrı şekilde incelenebilir ve bu iki ayrı yöntem aslında çok kısa süre içerisinde etkisini gösteren bir yöntemdir. Google sisteminin sunmakta olduğu webmaster araçları panelinden bu sorunu tamamı ile ortadan kaldırabileceğiniz gibi aynı zamanda robots.txt dediğimiz arama motoru komut sistemi ile de bu sorunun önüne geçebilmek son derece mümkün bir seçenek olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Organik Hit Nedir başlıklı makalemizde organik hit nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “İndex Silme

  1. […] önceki yazımız olan İndex Silme başlıklı makalemizde index silme yayında hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir