16 Ocak 2017
Kategori:
Seo
Yorumlar: 1

Joomla İçin Seo Ayarları

Joomla İçin Seo Ayarları

Joomla İçin Seo Ayarları etkili ve verimli çalışmalarla sonuçlanacaktır. Joomla ödüllü bir içerik yönetimi sistemi olmakta ve özellikle çevirim içi uygulamaları ile çok beğenilmektedir. Genişletilebilir ve kolay kullanılabilme özelliği ile de SEO çalışmalarına çok fazla katkı sağlamaktadır. Bu sistem içerisinde SEO eklentileri bulunuyor. İlk adımınızda MetaTaglar bulunuyor. Çünkü Joomla kurulumlarında site adı, açıklaması gibi kısımlar bulunmuyor. Bu nedenle ilk adımda bu kısımların doldurulması gereklidir. Bunun için Admin paneli içerisinde bulunan Genel yapılandırma sayfasından ilgili kısımları doldurmanız yeterli olacaktır. İkinci olarak ekran görüntüsü ayarlamalarının yapılması gereklidir. Bu kısımda da Genel Yapılandırma alanındaki Arama motoru uyumluluğu ayarları alanındaki seçeneklerin Evet olarak işaretlenmesi gereklidir.

Bunlar içerisinde arama motoru dostu bağlantılar yer alıyor. Bu özelliğin aktif olması gereklidir. Bu özelliğin aktif olmaması, arama motorlarında uyumluluk oluşturmayacak bir durum oluşturacaktır. Arama motorları ile uyumlu bağlantılar gerçekleştirebilmek için Joomla İçin Seo Ayarları içerisinde Apache mod_rewite de kullanılabilir. Genel olarak bakıldığında mod_ revite sitemizin hos hesabını barındıran bir özellik olacaktır. Başka bir özellik olarak adreslere son ek ekleme özelliği de sayılabilir. Bazı durumlarda php ve html uzantısının bulunması bağlantı sorunları oluşturabilir. Bu özelliğin aktif olması ya da pasif olması bu sorunlarla karşılaşmanıza neden olacaktır.

Evrensel kod takma adları özelliğinde ise içeriklerin hazırlanarak yayınlanması için uygun başlık atanması söz konusudur. Bu özelliğin hayır olarak işaretli olması ile adres satırındaki Türkçe karakterler kullanılmayacaktır. Bu da Google aramaları için oldukça önemli bir özelliktir. Bu alanda Joomla İçin Seo Ayarları arasında sayfa başlıklarına site isminin eklenmesi de bulunuyor. Site içeriği içerisinde kullanıcının bulunduğu sayfalarda üst tarayıcı da içeriklerin başlıkları görünebiliyor. Atanan ana menü içerisindeki sayfa başlığı kısımlarında alan başlıkları bulunuyor. Açılır kutucuklarda site isimlerinin belirlenmesi için konumlarının belirlenmesi de söz konusu olabiliyor. Joomla ile hazırlanan bir web sitesinin arama motorlarına uyumlu hale gelebilmesi için yönetim panelindeki bu özelliklerin aktifleştirilmesi ya da pasifleştirilmesi yeterlidir. Oldukça basit olan bu adımların atılması ile de sitenizin çok basit bir şekilde SEO’ya uyumlu hale gelmesi sağlanabilir.

  

Bir önceki yazımız olan Seo Bazlı Site Nasıl Oluşur başlıklı makalemizde ziyaretçi getiren seo çalışmaları hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Joomla İçin Seo Ayarları

  1. […] önceki yazımız olan Joomla İçin Seo Ayarları başlıklı makalemizde ziyaretçi getiren seo çalışmaları hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir