16 Aralık 2016
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

Kitap Sektörü İncelemesi

Kitap Sektörü İncelemesi

Kitap Sektörü İncelemesi internet içerisinden kitap siteleri kendi aralarında rekabette içerik olarak yarışmaktadır. SEO kriterleri bakımından incelendiğinde de içerik sektörün en çok dikkat ettiği faktör olmaktadır. Ülkemizdeki dev kitap sitelerinin hangi nedenlerle başarılı olduğunu inceleyerek pazarlama ve seo kriterleri açısından bilgilendirici bir kitap sektörü incelemesi ile aklınızda fikirler oluşturabilirsiniz. Babil.com, idefix.com, kitapyurdu.com ve dr.com.tr bu siteler arasında en önde bulunan ziyaretçi sayılarına sahip olmaktadır. İncelememize başlamadan önce kitap kelimesinin Google arama sonuçlarına bakabilirsiniz. Bu alanda liderin idefix olduğunu göreceksiniz. Sıralama bazı durumlarda değişse de bu dört sitenin arda arda sıralandığını da görebilirsiniz. Bu sitelerden sadece kitapyurdu anahtar kelimesi ile çıkarken diğer siteler sub- folder kullanarak öne çıkmışlardır.

Aynı şekilde kitap aramasını Yandex üzerinden yaparsanız kitapyurdu ilk sıraya yerleşiyor. Bu alandaki kitap sektörü incelemesi içerisinde sitelerin içerisinde geçen kitap kelimelerinin karşılaştırılması da fikir verecektir. En çok kitapyurdu ve Babil.com adresinde kitap kelimesi geçmekte ve 19 adet olmaktadır. İdefix adresinde 16, dr.com adresinde ise 10 adet kitap kelimesi kullanılmıştır. Google arama sonuçlarında bu kitap kelimesi çok fazla önemsenmiyor, ancak Yandex arama sonuçlarında bu kriterlerinde baz alındığı görülmektedir. İşin esas kısmında ise site dışı anahtar kelimelerin kullanım yoğunluğu da sıralamaları etkiliyor. Seçim yaparken arama motorunun önerdiği kelimelerde kullanıcıların bu alanda seçimlerini etkileyebiliyor.

Google daha geniş bir kelime grubu öneriyor. Yandex ise doğrudan kitapyurdu.com adresini önerebiliyor. Bu alanda kitap sektörü incelemesi yapılırken Yandex’in doğrudan bir siteye yönlendirmesindeki en önemli etken Google My Business gibi işletme ekleme kısımlarının kullanılıyor olmasından kaynaklanabiliyor. Site dışı bağlantı oranlarında sitelerin birbiri ile yarıştığını görebiliriz. Bunlar arasında Babil.com 981 site dışında bağlantısı bulunuyor. İdefix sitesinin bağlantı sayısı ise 7363 olmaktadır. Dr.com adresinde ise 5754 site dışı bağlantı kullanılıyor. Kitapyurdu. Com adresinde ise 6440 site dışı bağlantı bulunuyor. Site dışı bağlantı sayılarında Babil.com adresinin çok gerilerde kaldığını görebiliyoruz. Ancak sağlıklı bir ilerleme kaydeden site bu durumu avantaja çevirebilir. Bunu da ancak ilerleyen dönemlerde inceleme şansı bulabiliriz. Her kategorideki firmaların birbiri ile yarışırken bu şekilde her başlık içerisinde etkin SEO stratejilerine ihtiyaçları olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Seo Uzmanı başlıklı makalemizde seo uzmanlığı ve seo uzmanı hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Kitap Sektörü İncelemesi

  1. […] önceki yazımız olan Kitap Sektörü İncelemesi başlıklı makalemizde 2017 seo kitabı ve kitap sektörü incelemesi hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir