16 Aralık 2016
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

Kopya İçerik

Kopya İçerik

Kopya İçerik günümüzde özgün içerik kullanımı web sitelerini arama motorlarında ilk sıralara yükseltebilecek bir özellik olurken, kopya içerik te aynı şekilde sitenizin kapanmasına kadar uzanan kötü sonuçlar oluşturabiliyor. Kaynak göstermek ya da alıntı yapmak bile telif hakkı ihlali olarak gösterilebiliyor. Yasal düzenlemeler henüz belirli kriterler üzerine oturtulmamış ise de bu şekilde kullanımlarla sitenizi üst sıralara taşımanız çok fazla mümkün olmayacaktır. Bu şekilde kullanılan içerikleri arama motorları değersiz olarak nitelendirir ve eğer sitenizde çok fazla bu tür yazı bulunuyorsa siteniz çöp site olarak internet çöplüğünde kalır. Bazı durumlarda benzer hizmetler veren firmaların sitelerinde de kopya tehlikesi olabilir. Nakliyat firmanız var ise bunu tüm ülke genelindeki şubeleriniz için tanıtacaksanız bir orana kadar aynı kelimeler kullanılmış olacaktır.

Özellikle bu durumlarda aynı makaleyi birkaç kelime değiştirerek farklı şubeler için kullandığınızda Google’ın uyarı maili ile karşılaşabilirsiniz. Bu şekilde bir mail aldığınızda siteniz büyük ölçüde gerileyecektir. Daha da önemlisi tüm site içeriğinin arama motorlarından kaldırılması da söz konusu olabilir. Büyük emeklerle hazırladığınız web sitenizin bu şekilde kapanmasını istemiyorsanız bu tarz kopya içerik sorunlarından uzak durmanız gereklidir. Bunların yanı sıra bazı durumlarda harici kaynaklar üzerinden de içeriklerin kopyalanması söz konusu olabiliyor. Bu durumlarda google’ın cezası bu kadar büyük olmasa da sitenin sıralamasının gerilemesi söz konusu olabiliyor.

Bu nedenle farklı bir siteden alıntı yapıldığında öncesinde ve sonrasında açıklamalar yapılması yararlı olacaktır. Özgün açıklamalar kullanarak kullanılan bilginin özgünleştirilmesi de mümkündür. Bir içeriğin kopya içerik olarak damgalanmasında içeriğin alındığı sayfa ile benzerlik oranının yüksek olması etkili oluyor. Aynı kaynak üzerinden birden fazla içerik kullandığınız da bu durum arama motorlarında kopya olarak görülebilir. Ve Google üzerinde sitenizin değerinin düşmesine neden olabilir. Bazı durumlarda alıntı yapan site, daha üst sıralarda olabiliyor. Bu durumlarda web masterler bu durumdan şikayetçi olabiliyor. Özellikle haber sitelerinde bu tarz içerikleri çok fazla görebiliyoruz. Bunun ana nedeni ise birden fazla ajansın aynı haberi farklı şekillerde vermesi olabiliyor. Sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer alması için özgün ve güncel içerik kullanımına çok fazla önem vermelisiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Tanıtım Yazıları başlıklı makalemizde tanıtım yazısı ve tanıtım yazıları hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Kopya İçerik

  1. […] önceki yazımız olan Kopya İçerik başlıklı makalemizde kopya içerik ve copy content hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir