12 Nisan 2017
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

Kopya İçerik SEO İlişkisi

Kopya İçerik SEO İlişkisi

Kopya İçerik SEO İlişkisi konu başlığında farklı açılardan zararlar ele alınabilir. Öncelikle bu işin yasal boyutu bulunuyor. Haber sektörü içerisinde çok ciddi tedbirler alınmaktadır. Bu alanda kaynak göstermek ya da alıntı yapmakta cezai yaptırımlardan çok fazla korunmanızı sağlamayacaktır. Bu durumda yasal düzenlemelerle durumunun henüz genel bir tanımı bulunmuyor. Bu durumun ikinci zararlı kısmına bakılacak olursa ise arama motorlarının kopya içeriği değersiz görmesidir. Hatta bu alanda aşırıya kaçarsanız internet içerisinde çöp site olarak bile adlandırılabilirsiniz. İçerik kopyalarken harici ve site içi durumu olarak iki farklı şekilde bu yapılabiliyor. Site içi kopya durumda herhangi bir alanda hizmet veren firmalar aynı hizmeti tüm illerde sunduğu için oluşturduğu alt sayfalarla bu duruma düşebilir.

Örneğin nakliyat alanında firmanız var ise hazırladığınız hizmetler yazısını il ismi değiştirerek diğer iller içinde yayınladığınızda Google tarafından uyarı maili alabilirsiniz. Site içerisinde Kopya İçerik SEO İlişkisi incelendiğinde bu durumun tespit edilmesi ise sıralama cezaları alabilirsiniz. Hatta Google’ın en büyük cezalarından olan deindex cezasına da maruz kalabilirsiniz. Bu ceza Google listelemelerinden tamamen kaldırılma anlamına geliyor. Bu alanda internet tarihinin en büyük cezasını co.cc uzantısı ile ücretsiz domain dağıtan bir firma almıştır. Bu alanda milyonlarca sayfası bulunan sitenin arama motorlarından tamamen silindiği biliniyor.

Bu durumun yanı sıra harici kaynaklardan içerik kopyalanması durumu da bulunuyor. Bu durumlarda ilk kategoride olduğu gibi büyük cezalara maruz kalmak söz konusu olmasa da, sitelerin sıralama kaybetmesi söz konusudur. Hazırlanan içeriklerde farklı bir kaynak üzerinden bilgi alınıyor ise önüne ya da arkasına farklı kelimeler eklemek, öz bilgiyi özgün açıklamalar ile desteklemek çok önemlidir. Bu alanda Kopya İçerik SEO İlişkisi başlığı içerisinde alıntı yapılan kaynak ve hazırlanan yazı arasında benzerlik oranlarının çok fazla olmaması gereklidir. Birebir alıntılar yapmak, sayfanızda özgün açıklamalarda yer alsa Google gözünde sitenizin kopya içerikli bir site olarak değerlendirilmesine neden olacaktır. Bazı durumlarda içeriği kopyalanan siteler daha üst sıralarda yer alabiliyor. Bu durumda site dışı SEO çalışmaları ile bu eksikliğin kapatılabildiği görülebiliyor.

 

Bir önceki yazımız olan Mega Tag başlıklı makalemizde mega tag hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Kopya İçerik SEO İlişkisi

  1. […] önceki yazımız olan Kopya İçerik SEO İlişkisi başlıklı makalemizde kopya içerik seo ilişkisi hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir