5 Mayıs 2017
Kategori:
Seo
Yorumlar: 1

Meta Keywords

Meta Keywords

Meta Keywords artık SEO kriteri değil. Uzun yıllar kullanılan ve oldukça iyi bir performans sağlayan Meta Keywords etiketinin SEO açısından bir yararı bulunmamaktadır. Çeşitli nedenleri olmakla birlikte üzerinde manipülasyon yapılma oranının yüksek olduğu gösterilmektedir. Yapılan işlemler sonucunda spam site sayısının da belli bir oranda artmasına neden olunmaktadır. Bu kapsamda değerlendirilmesinden dolayı SEO anlamında bir değere artık sahip değildir. Sahip olunan sitenin trafik yoğunluğunun çok daha fazla olması için kullanılan SEO programları giderek artmaktadır. Site içi ve site dışı olarak tabir edilen bu işlemlerin yapılmasının kolaylaşması ve hızlanması da bu programlara bağlı olarak gelişmektedir. Başta içerik oluşumu olmak üzere etiketleme, anahtar kelime kullanımı ve sitenin reklamı için birtakım işlemler yapılmaktadır.

Meta Keywords olarak bilinen işlemde bunlardan bir tanesidir. Her sayfada yer alan konuya göre farklı bir şekilde oluşturulması lazım olan Meta Keywords manuel olarak ortaya çıkarılmaktadır. Arama motorlarında yapılan aramalarda çok daha üst sıralarda yer alması için bir gereklilik olarak görülen Meta Keywords artık seo kriteri değil. Sayfada yer alan konu öbeklerinden oluşan kullanımın önemsiz hale gelmesinde spamlı site sayısının artması ve etiketleme üzerinden çok sık yapılan büyük manipülasyon oyunları etkilidir. Hedef cümlelerin ve kelimelerin kullanımdan doğan rahatsızlıkların tespit edilmesinden sonra Google tarafından alınan birtakım kontroller ve önlemler neticesinde katkı sunumu ortadan kaldırılmıştır.

Kullanımının olmamasından dolayı yapılacak işlemlerde de birtakım değişiklikler oluşmaktadır. Bunlardan belki de en önemlisi açıklama metinleridir. İçeriklerin etiketlenmemesi halinde açıklama metni oldukça etkili olmaktadır. Bundan dolayı ziyaretçiler tarafından içeriğin çok daha iyi anlaşılması için temiz, faydalı ve etkili bir açıklama gereklidir. Bu noktada herhangi bir yapaylıktan ziyade daha kolay ve net ifadeler olması önerilmektedir. SEO işlemlerinde oldukça önemli olan birtakım işlemlerden Meta Keywords artık SEO kriteri değil. Onun yerine birtakım işlemlerin daha çok önemli hale gelmesi, sitenin kullanılması üzerinde de etkilidir. Bundan dolayı yapılacak SEO işlemlerinde farklı alternatiflerin değerlendirilmesi gereklidir. Sitenin çok daha yüksek ziyaretçi sayılarına ulaşması için önemli olan hususların yanı sıra önleyici etkenlerinde aktif olarak kullanılması şarttır.

 

Bir önceki yazımız olan SEO Geliştirme başlıklı makalemizde seo geliştirme hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Meta Keywords

  1. […] önceki yazımız olan Meta Keywords başlıklı makalemizde meta keywords hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir