21 Aralık 2016
Kategori:
Seo
Yorumlar: 1

Mobil Alanlarda Yapılan Seo Hataları

Mobil Alanlarda Yapılan Seo Hataları

Mobil Alanlarda Yapılan Seo Hataları yapılan ar- ge çalışmaları sonucunda güncellenen Google algoritmaları özellikle mobil alanda uyumsuz web sitelerinde çok büyük hatalar ortaya çıkarıyor. Web sitenizin mobil uyumunda farklı kriterler kullanmalı ve tercih edilecek SEO gereklilikleri ile bu olumsuz etkilerden kurtulabilirsiniz. Özellikle mobil alanlarda yapılan SEO hataları Google Developers’te toplanmıştır. Google mobil yapılandırmalarının belirli kurallar çerçevesinde yapılmasını istemektedir. Bazı hatalar öne çıkıyor. Bunlar arasında engellenen java scprit dosyaları ilk sıralarda yer alıyor. Bunun yanı sıra düzgün bir şekilde yapılandırılmayan gif görselleri de oynatılmayan içerikler olarak büyük bir eksiklik ve hata olarak ortaya çıkıyor. Bazı alanlarda da hatalı yönlendirmeler yapılmakta ve özellikle mobil için oluşturulan sayfaların verilen bağlantılarla uyumlu olmamasında dolayı bu hatalar kaynaklanmaktadır.

Mobil cihazlar için oluşturulan 404 hata sayfası da bu alanda mobil alanlarda yapılan SEO hataları arasında yer alıyor. Kullanılan reklamlarda zorunlu bir şekilde tıklanmaya yönlendirilen bağlantılarda en çok karşılaşılan hatalar arasında yer alıyor. Kullanıcıların hiç hoşlanması hatalar arasında ise birbiri ile hiç alakası olmayan çapraz bağlantılar da bulunuyor. Bu bağlantılar tıkladığınız oldukça bağlantısız sayfalara yönlendirmekte ve oldukça rahatsız edici bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. En çok kullanıcıların sıkıldığı özellikler arasında ise mobil sayfaların çok yavaş olması da sayılabilir. Özellikle engellenen görsel resim dosyalarında başlığın tüm içeriği aktardığını görebiliyoruz. Bu tarz görsel dosyaların engellenmesi ile site daha hızlı bir şekilde açılabiliyor. Ancak Google dizininde ekleneme sorunları da ortaya çıkardığında tavsiye edilmeyen bir kullanım olmaktadır.

Mobil sitelerde oynatılmayan içerikler de ise bazı siteler doğrudan Flash’tan oluşturuluyor. Bu da baz görsellerin hiç açılmamasına neden olabiliyor. Bu durumlara maruz kalmamak için bu içeriklerdeki sitenizi HTML5’e çevirerek yayınlayabilirsiniz. Bu alanda mobil alanlarda yapılan SEO hataları hatalı yönlendirmelerde en can sıkıcı durumlar arasında yer alıyor. Kullanılan web sitesinin sadece masa üstü uyumlu sayfaları bulunduğunda bu tarz hatalı yönlendirmelere maruz kalabiliyor. Bu da sıralamanızı ve site popülaritenizi olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Genel olarak SEO hatalarının yapılan analizlerde ortaya çıkabileceği söylenebilir. Bu şekilde SEO uzmanları stratejiler oluştururken analizleri dikkatli inceleyerek çalışmalarını yönlendirmeleri gereklidir.

 

Bir önceki yazımız olan Aşırı seo başlıklı makalemizde aşırı seo ve  aşırı seo optimizasyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Mobil Alanlarda Yapılan Seo Hataları

  1. […] önceki yazımız olan Mobil Alanlarda Yapılan Seo Hataları başlıklı makalemizde mobil seo ve  mobil seo hataları hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir