17 Mayıs 2017
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

Organik Hit Nedir

Organik Hit Nedir

Organik Hit Nedir Siteye kendi isteği ile ve doğal yollardan gelen ziyaretçi sayısıdır. Organik hit çalışmaları var olduğundan bu yana bir kez bile denemeyen insanlar var. Her ne kadar insanlara mantıklı bir işlem olarak gelmese de olumlu ve olumsuz yönleri bulunmaktadır. Çalışmanın isminin organik olması acaba bu çalışmanın gerçekten organik olduğunu gösterir mi derseniz evet gösterir. Google organik kavramını birçok açıdan kontrol edebilecek kadar gelişmiş bir yazılımdır. Bu yüzden ziyaretçilerin, davranışlarını yapay ya da organik olarak çok iyi analiz edebilmektedir. Şüphelendiği bazı durumlar da bu çalışmaların doğallığını kontrol etmek için beklenmedik hamlelere de başvurabilmektedir. Site ziyaretlerinin organik olması çeşitli kriterlere bağlıdır. Bunlar ise ziyaret kaynağı (doğrudan giriş, yönlendirme, kelime araması), sitede kalma süresi, sitede gezilen sayfa sayısı, ziyarete alınan sayfa çeşitliliğidir.

Organik hit çalışmalarının tam organik olabilmesi mümkün olsa da, bunların sürekli olarak takip edilerek eş zamanlı yeni düzenlemeler yapılmasının zorluğu bu çalışmayı riskli sınıfa getirmektedir. Organik hit nedir sorusunun yanında bir de şunu söyleyeyim. Organik hit sadece arama motorlarından gelen hit demek değildir. Organik hit üç şekilde elde edilir. Bunlardan birincisi Ziyaretçilerin aradığı bir bilgiyi bulmak için anahtar kelimeleri kullanarak arama yapması sonucunda, arama motorunun ziyaretçiyi sizin sitenize yönlendirmesiyle, ikincisi ziyaretçilerin sitenin adresini arama çubuğuna yazarak doğrudan siteyi ziyaret etmesi ile sitenin diğer sitelerden yönlendiren bağlantılar sonucun da, organik hit elde edilir. Fakat bu yöntem ile gelen ziyaretçilerin hepsi organik yani doğal yollarla siteye giriş yapmıştır diyemeyiz. Bir ziyaretin organik olabilmesinin birçok kriterleri vardır, google gibi arama motorları çok farklı teknikler ve algoritmalar kullanarak sitenin ziyaretçilerini takip edecek yeterliliğe sahiptir.

Google açıklamalarına ve yabancı kaynaklı seo şirketlerinin araştırmalarına göre ziyaretin doğal olup olmadığını belirleyen birkaç kriterlerden bahsedeyim. Arama sorgusu ile siteye yönlendirilen kullanıcıların kısa sürede siteden ayrılması hitin organik olup olmadığı konusunda şüphe uyandırır. Birkaç kullanıcının bu şekilde siteye girip çıkması doğal karşılanabilir, fakat bu oran %60’ın üzerine çıktığında birde içerikte kullandığınız anahtar kelimeyi ziyaretçi birebir yazarak size ulaşıyor ve hemen ayrılıyorsa durum daha da kötü bir hale gelebilir. Bu durumun önlenmesi için gerekli tedbirler kısa sürede alınmalıdır. Organik hit nedir sorusunun cevabı bu şekildedir.

 

Bir önceki yazımız olan Profil Baclink Fiyaskosu başlıklı makalemizde profil backlink fiyaskosu hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Organik Hit Nedir

  1. […] önceki yazımız olan Organik Hit Nedir başlıklı makalemizde organik hit nedir hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir