16 Aralık 2016
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

Rank Brain Devrimi

Rank Brain Devrimi

Rank Brain Devrimi gün geçtikçe SEO çalışmalarında dengeler değişiyor. Yeni yapılanmalar daha çok doğal ziyaretçi akışı alan ve zengin içeriğe sahip olan kaliteli siteleri yükseltmek adına olmaktadır. Bu nedenle artık SPAM içeriklerle yükselmek imkansız olacaktır. Google PageRank bu alanda sitelerin çalışmalarını baz alarak 0 ile 10 arasında puanlamaların sunulduğu bir değer olmakta idi. Özellikle arama sonuçlarının daha doğru ve hızlı sonuçlanmasında etkili olduğu söylenebilir. Ancak Rank Brain devrimi bu algoritmayı tamamen bitiriyor. Yapay zeka destekli bir algoritma olarak sunulan bu uygulamada amaç, Google arama sonuçlarını iyileştirme olarak gösteriliyor. Bu algoritma kendini geliştirebilmekte ve öğrenmeye açık olarak geliştirilebilmektedir.

Şuan Arama sonuçlarının yaklaşık yüzde 15’lik kısmında aktif olan algoritma, zaman içerisinde arama sonuçlarının tamamında görülebilecektir. Ancak bu aşamada Google çalışmalarında bilinen bir yapay zeka sonuçlarının çok ötesinde sonuçlar oluşturulduğu da bilinmektedir. Bir çok firma için Google’ın kullandığı yazılımların ilk iletişim aracı olduğu görülmektedir. Bu alanda sınırlı bir öğrenme kapasiteni bulunuyorken artık her şeyi öğrenebilir algoritmalar geliştirilmeye başlandı. Bu alanda Rank Brain devrimi sadece birkaç ay içerisinde arama motorunun en güçlü sinyali haline gelmiştir. Bu araç sayesinde arama motoru sorguları yorumlanıyor. Derin öğrenme ile doğal bir dil kullanılmış olabiliyor. AR- Ge merkezinde yapılan bu yeni çalışmalarda hiç görülmemiş sorgulan yüzde on beşlik kısmının cevaplanması üzerinde duruluyor.

Kelime öbeklerinin karmaşıklığı üzerinde çalışan Rank Brain devrimi çalışmalarında doğruluk payı yüzde 80’leri buluyor. Karmaşık kelimeler üzerinde yapılan araştırmalarda olağan dışı girdileri ayrıştırılmaya çalışılıyor. Bloomberg dünyaca ünlü bir ekonomi kanalıdır. Bu kanalda hazırlanan bir makalede bu algoritmanın hedeflediği başarıya ulaştığından bahsediliyor. Doğruluk payı olarak Search mühendisleri Rank Brain algoritmasının gerisinde kalarak yüzde 70 oranında bir değere ulaşmaktadır. Google Ar-ge çalışmalarında her geçen gün farklı bir yenilik ve özellik görebiliyoruz. Yapay zeka alanında gelişen programlarla artık online kullanımlar çok daha farklı boyutlar kazanacaktır. Yapılan bu çalışmalar sonrasında dijital pazarlamanın öneminin her geçen gün çok daha fazla artacağını göstermektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Yahoo’nun Arama Sonuçları Google’dan başlıklı makalemizde yahoo artık google ve yahoo’nun tüm sonuçları google’den yayınlanması hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Rank Brain Devrimi

  1. […] önceki yazımız olan Rank Brain Devrimi başlıklı makalemizde rank brain ve rank brain devrimi hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir