15 Mart 2017
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

Rel İle Bağlantılarınızı Güçlendirin

Rel İle Bağlantılarınızı Güçlendirin

Rel İle Bağlantılarınızı Güçlendirin ve bu şekilde çok daha güçlü bir SEO kullanımı elde edebilirsiniz. Genel olarak baktığımızda REL bir mikroformattır. HTML 4 ve 5 kullanımlarında tercih edilen bu parametre linklerin site ile oluşan ilişkisini tanımlar. Daha net bir şekilde açıklamak gerekirse arama motorlarına linkler hakkında bu formatlar sayesinde bilgi verilmiş olacaktır. Bu alanda farklı etiketler bulunuyor. Arama motorlarında aranan kelime için  botlar araştırmalar yaparken bu etikete uğrar ve link hakkında bilgi alır. Arama örümceklerine ileri yönlü yapılan bilgi aktarımları ile sitenizin de bu sistem içerisinde yer almasını sağlayabilir. SEO açısından bu kullanımlarda oldukça etkin bir stratejidir.

Rel etiketleri arasında Alternate ile sayfanın güncel ve alternatif bir kullanım olduğu mesajı verilebilir. Güncel sayfanın eki şeklinde bir tanımlama için Appendix kullanılabilir. Yer imi olduğunu belirtmek için Bookmar; sayfa dizisi içerisinde bir alan işaretlemek için Chapter kullanılabilir. Sayfanızın dizisinin içindekiler listesi içerisindeki kaynağı işaret etmek için Contents; telif hakkın içerikleri için Copyright; terimler sözlüğünü işaret etmek için Glossary doğru kullanım olacaktır. Bu alanda kullandığınız her etiket ile REL ile bağlantılarınızı güçlendirin. Yarım alabilmek için help; sayfanın içindekiler kısmına ulaşabilmek için ındex; sonraki sayfayı işaret etmek için next; önceli sayfa için prev; ana bölümü işaret etmek için ise secvtion tercih edilebilir.

Sık kullanılanlar listesini göstermek için shortcut icon; bağlantınızın güncel sayfa ile bir ilgisinin olmadığı durumlarda nofollow kullanabilir ve izlemesi gereken bir bağlantı ortaya çıkarabilirsiniz. Bu alanda REL ile bağlantılarınızı güçlendirin ve tüm bu etiketleri kullanarak arama motorları içerisinde daha aktif bir site olabilirsiniz. Rel etkitini kullanırken ise <link rek= ‘shortcut icon’ href: ‘favicon.ico’ /> şeklinde kullanımlar yeterli olacaktır. Arama motoru botları bu alandan bilgi edinmeye çalışacaktır. Sitenizdeki SEO çalışmalarının arama motoru algoritmalarına ne kadar uygun bir şekilde tanımlarsanız, üst sıralarda listelenme imkanınız çok daha fazla olacaktır. Bu alanda farklı etiketleri de bu format içerisinde kullanabilir ve çok daha etkin bir SEO stratejisi elde edebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Ssl Seo başlıklı makalemizde ssl seo hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Rel İle Bağlantılarınızı Güçlendirin

  1. […] önceki yazımız olan Rel İle Bağlantılarınızı Güçlendirin başlıklı makalemizde htaccess nedir hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir