24 Ocak 2017
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

Robots Txt Generator

Robots Txt Generator

Robots Txt Generator SEO çalışmalarının başarılı olabilmesi için analizlerle çalışmalarına yön vermesi ve tüm SEO araçlarını etkin bir şekilde kullanılması gereklidir. Milyonlarca rakibinizin olduğu bir dizinde kendinizi öne geçirebilmek için doğru kullanımlar gereklidir. Bu alanda kullanabileceğiniz robots txt generator kullanabilirsiniz. Bu dosyalar sayesinde sitenizin arama motorlarına hangi sayfalarda indeksleneceğini bulabilirsiniz. Aksi durumlarda indeksleme yapılamıyorsa bunların hangi dosyalar olduğunu da çok pratik bir şekilde bulabilirsiniz. Arama motorlarına iletilen botlar bu sayede sorunsuz bir şekilde yönetilebilir. İlk olarak robot txt dosyasının kullanım alanlarını inceleyelim. Bu dosya sayesinde arama motorları tarayıcıların sitenize erişmek istediği yerleri gösterecektir.

Genel olarak sitelerin kök dizininde bulunur. Dosya esasında küçük bir komut setine sahiptir. Kullandığı protokolün ismi robotları engelleme standardı olmaktadır. Sitenize erişimin bölüm olarak değerlendirilmesini sağlayan bu kullanımlar web tarayıcısının türünü baz alarak farklı şekillerde kullanılır. Robot txt dosyası web sitelerinde var olan arama trafiğini kontrol edebilmek amacı ile kullanılacaktır. Dikkat edilmesi gereken en önemli kısım ise bu dosyanın web sitesinin gizlenmesi amacı ile kullanılmaması gerekliliğidir. Özellikle resim dosyaları olan sayfalarda bu resimlerin görünmesini engelleyerek sayfaların daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz. Bu alanda robots txt generator kullanarak bu dosyaları amaçlarınız doğrultusunda yönlendirebilirsiniz.

En önemli kısım ise kaynak dosyaları olmaktadır. Bu dosyaların görünür olmasının engellemek için robot txt dosyası kullanılabilir. Ancak engellenen kaynaklar sayfa için bir kayı oluşturmayacaksa bu işlem uygun olabilir. Çünkü kaynak eksikliği Google tarayıcılarının sayfayı anlamasını zorlaştırabiliyor. Bu dosya talimatlarını yönerge olarak değerlendirmek gereklidir. Bunu tarayıcının web sitenize nasıl davranması gerekliliği şeklinde değerlendirmemek lazımdır. Googlebot bu talimatlara uyabilir, ancak farklı tarayıcılar bu alanda uyum sağlamayabilir. Bu nedenle robots txt generator kullanarak bu dosyaları çok daha etkin bir şekilde kullanabilirsiniz. Farklı web tarayıcılarına hitap edebilmek amacı ile doğu kullanımları bilmeniz gereklidir. Diğer sitelerden URL’lerinize sağlanan referansların önlenmesi de mümkün olmayacaktır. Birden fazla olarak kullanılan dizine ekleme yönergeleri bazı kullanımları etkisiz kılabilir. Bu nedenle bu dosyanın düzgün yapılandırılması çok önemlidir.

 

Bir önceki yazımız olan Htaccess Oluştur başlıklı makalemizde ziyaretçi getiren seo çalışmaları hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Robots Txt Generator

  1. […] önceki yazımız olan Robots Txt Generator başlıklı makalemizde ziyaretçi getiren seo çalışmaları hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir