12 Nisan 2017
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

Sandbox

Sandbox

Sandbox Google arama motorunun web sitelerine verdiği bir nevi filtre cezasıdır şeklinde bir tanım yapsak yanlış bir şey söylemiş olmayız. Aslında spam yapıldığında karşı taraftan verilen bir cezadır. Bundan dolayı da Google’ın sandboxa göndermiş olduğu web sitesi artık arama sonuçlarında eski verimliliğini yitirir ve de üst sıralarda yer alamaz. Eskiden çok iyi bir şekilde tıklanma oranlarına sahip olmuş bir web sitesi Google tarafından sandbox’a atıldığında bu oranda çok kısa bir zaman içerisinde ani düşüşler meydana gelir. Haliyle de arama motorlarında gerilere doğru atılır. Peki, Google’ın bu şekilde bir ceza vermesinin sebebi ne olabilir? Bunun en mantıklı cevabı da bazı kişilerin spam yoluna başvurarak oyunu kurallarına göre oynamamasından kaynaklanmaktadır.

Yapılan hilelerden dolayı kişiler, sadece kendi çıkarlarını göz önünde bulundurdukları için, bu hileler sonucu kullanıcılar web sitesinden memnun kalmaz. Google işte bu noktadan sonra bu durumu fark edip, cezayı veriyor. Bu gibi hileleri en az bir seviyeye indirgemek için de Sandbox sisteminden faydalanılmaktadır. Bu sistemin internet hayatına dahil olmasından sonra Google kullanan kişiler, daha faydalı olan sitelere yönelmektedir. Bir örnek vermek gerekirse; açılma süresi çok olmayan web siteleri, bu süre zarfında çok fazla backlink alırlarsa bu durum sonucunda da Sandbox’a girebilirler. Görüldüğü girmesi çok kolaydır fakat çok uzun bir süre olabilir.

Son olarak da sandbox sisteminden nasıl çıkılacağı hakkında kısa bilgiler verelim. Siteler SEO çalışmalarını sitelerine çok fazla bir şekilde uygulama yoluna da giderlerse yine Sandbox’ta kendini bulabilir. Sandbox’tan çıkmak için spam yaptığını anladığınız her şeyi sitenizden silin. Eğer daha kısa bir zamanda çıkmak istiyorsanız siteyi tamamen silip, tekrardan daha düzgün ve özgün bir biçimde yeniden kurabilirsiniz. Ya da bir diğer yol, web sitenizi bakıma alarak, bu durumu Google’ın unutmasını bekleyebilirsiniz. Böylece Google sizin sitenizi unutur ve geri döndüğünüzde her şeye yeniden başlama şansınız olacaktır. Sandbox’tan kurtulduktan sonra, sitenize yeniden aşırıya kaçmadan SEO işlemlerini uygulayabilir ve sitenizin ilk sıralarda olmasını sağlayabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan SEO Danışmanı başlıklı makalemizde seo danışmanı hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Sandbox

  1. […] önceki yazımız olan Sandbox başlıklı makalemizde sandbox hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir