17 Mayıs 2017
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

SEO Çalışmasının Trafiğe Etkisi

SEO Çalışmasının Trafiğe Etkisi

SEO çalışmasının trafiğe etkisi belli birtakım unsurlar göre değişkenlik göstermektedir. Çok daha kaliteli bir site oluşturulması halinde ziyaretçi trafiğinin artmasını beklemek yeterli değildir. Bununla birlikte belli gerekliliklerinde karşılanması lazımdır. SEO olarak ifade edilen çalışmalar ile sitenin arama motorlarına göre düzenlenmesi yapılmaktadır. Algoritma yapısının çözülerek sitenin uygun hale getirilmesi sağlanmaktadır. Site içi ve site dışı olarak ifade edilen SEO işlemlerinin birçok aşaması bulunmaktadır. Siteye uygun özgün, uzun ve kaliteli içeriklerin hazırlanması, anahtar kelimeler, etiketleme gibi çevresel işlemler site içinde yapılmaktadır.

Site dışı SEO faaliyetleri ise reklam ve tanıtım ekseninde olmaktadır. SEO çalışmasının trafiğe etkisi iki farklı veri ile açıklanmaktadır. Bunlardan birincisi anahtar kelime arama trafiğidir. Bilindiği gibi içeriklerin oluşturulmasından sonra anahtar kelimeler kullanılmaktadır. Google için önemli olan bu anahtar kelimelerin seçimi, ziyaretçi trafiğini doğrudan etkilemektedir. Arama motorunda çok daha yaygın bir şekilde kullanılan anahtar kelimelerin seçilmesi halinde çok daha iyi bir performans elde edilmektedir. Bundan dolayı anahtar kelime seçiminde birtakım programlar kullanılabilmektedir. Böylelikle daha fazla tıklanan kelimelerin içerik oluşumunda kullanılması sağlanmaktadır. Bu durumda içeriğin daha üst sıralarda çıkmasını beraberinde getirmektedir.

Google sıralamalarındaki tıklanma oranları da ziyaretçi trafiği ile ilişki içerisindedir. Yapılacak birtakım işlemler ile Google çerçevesinde uyumlu hale getirilen sitenin tıklanma sayısının arttırılması gereklidir. Bunun içinde ilgi çekici ve bilgilendirici etkiye sahip içeriklerin olması sağlanmalıdır. Buna ilave olarak da sitenin devamlı güncel kalması önem taşımaktadır. Belli bir süre pasif olarak kalınması sürdürülebilir açıdan zayıflatıcı etkendir. SEO çalışmasının trafiğe etkisi açısından gerekli olan etiketleme işlemlerinde ise dikkatli olunması gereklidir. Çünkü içerikte bulunmayan kelimelerin etiketlenmesi spam riskinin oluşmasına neden olabilir. Anahtar kelime ve etiketleme dışında başlığında amacına uygun olması gereklidir. Bilgi sunumu yapılması halinde başlık bölümünde “özellikler” kelimesi geçirilmelidir. Ancak satış yapan sitelerde “fiyat” çok daha önem taşımaktadır. Sitenin sahip olduğu özelliklere uyumlu bir şekilde yapılan SEO işlemlerinin titiz bir şekilde yapılması trafik yoğunluğunun kazanılmasında fayda sağlamaktadır. SEO ROI programı ile trafik odaklı gelirler hakkında bilgi sahibi olunabilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Seo Makale başlıklı makalemizde seo makale hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “SEO Çalışmasının Trafiğe Etkisi

  1. […] önceki yazımız olan SEO Çalışmasının Trafiğe Etkisi başlıklı makalemizde seo çalışmasının trafiğe etkisi hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir