12 Nisan 2017
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

SEO Terimleri

SEO Terimleri

SEO Terimleri arama motoru optimizasyonlarında kullanılan kavramlardır. Çağımız sanal dünya çağ olunca her evde mutlaka bir tane akıllı telefon, tablet veya bilgisayar başköşede yer almaktadır. Bizler için çok şey ifade eden teknolojik aletlerimiz ile istediğimiz her türlü bilgiye anında ulaşabilirsiniz. Peki, bize bu imkânı sunan arama motorları ile ilgili bilmediğiniz özellikler olduğunun farkında mısınız? Yazımı okuyarak sizlerde bu bilgiler sayesinde belki web sitesi bile kurabilecek hale geleceksiniz. Başlayalım SEO sözcüğü sizlere ne ifade ediyor. Belki duymuşsunuzdur ama anlamı nedir ne işe yarar diye bir araştırma yapmamışsınızdır. SEO bir nevi arama motoru optimizasyonudur. Yani binlerce web sayfası içerisinden dilediğiniz bilgiyi size ulaştıran bir sanal dünya aracıdır.

Bir web sitesi tasarımcısı SEO hakkında her şeyi bilmesi gerekir. Çünkü Site içi SEO yapısının en az hata ile kurgulanması, arama motoru yazılımlarının siteye girdiğinde verileri rahat okumasını ve anlaşılabilir olmasını sağlar. Aynı zamanda kullanıcı deneyimini de artırarak siteye daha çok tık yapılmasını sağlar. Bilmeniz gereken bazı SEO terimleri şunlardır: Robots.txt:  Google botlarının sitenizde erişim sağlayacağı alanları belirleyen dosyalardır. Sitenizin ana dizininde bulunur ve adları değişmez. Mesela sitenize ait gizli bölümler, yönetici sayfaları ve ya arama motorunda görünmesini istemediğiniz sayfaları gizlemeye yarar. Nofollow: sitenize gelerek kendi web sitesinin reklamını yapmak isteyenlerin sizin siteniz üzerinden reklam yapmasında ona kefil olamadığınızın anlamına gelir. meta tag: sitenizde bilgilendirici olan fişlerdir.

Diğer önemli SEO terimleri: sandbox: sitenize verilen cezadır. Yani haksız yere üste çıkan sitelerin genelde aldığı bazı engellemelerdir. İndex: arama motorları arasından seçilmeniz yani fark edilmek anlamındadır. One page SEO:  Site içi SEO çalışmalarıdır. Web sayfanızın tasarımı, kodlama yapısı, link, içerik, resimler vs. öğelerin kullanımıyla ilgilidir. Bonus: Doğrudan SEO ile ilgili olmamakla beraber, pek çok dijital kaynakta bu terimleri de sıklıkla duyacaksınız. Sizler web tasarlayacaksınız içeriğinizde bu konulara çok dikkat ederek SEO’ ya uyumluluğu hakkında bilgiler almak için SEO danışmanlarından veya şirketlerinden yardım alarak sorunsuz bir şekilde tasarımınızı tamamlayabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Tr Uzantısının SEO’ya Etkisi başlıklı makalemizde tr uzantısı seo’ya etkisi hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “SEO Terimleri

  1. […] önceki yazımız olan SEO Terimleri başlıklı makalemizde seo terimleri nasıl keşfedilir hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir