16 Aralık 2016
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

Seo Uzmanı

Seo Uzmanı

Seo Uzmanı arama motorları içerisinde rakiplerinizin önüne geçerek ilk sıralarda yer almak web siteleri için çok büyük verimlilik sağlayacaktır. Bu alanda SEO uzmanı geliştirdiği stratejilerle sitenizi üst sıralarda listelenmesini sağlamaya çalışacaktır. Daha genel bir tabir ile bu uzmanlar tüm çalışma sürecinde SEO aşamalarını yönetir. Bu aşamalarda ilk sıra rakip değerlendirmesi ve piyasa araştırması ile başlar. Site analizi yapılmalı ve iyi bir tanıtım stratejisi ile her adımda doğru kullanımlar yapılmalıdır. Sonrasında backlink alım aşamaları takip edilmeli ve son kısımlarda ise iyi bir değerlendirme yaparak çalışmalarını tek tek takip etmelidir. Çalışmalarının etkisini tahmin edebilen ve doğru aşamada doğru stratejiler uygulayan uzmanların başarılı olduğu da söylenilebilir.

Site sahipleri bu çalışmalarda SEO uzmanı ya da SEO firması tercih edebilirler. Bu tamamen kendi çalışmalarının kapasitesine bağlı olarak değişebilir. SEO kavramı genel anlamda oldukça organize bir çalışma gerektirir. Araştırmalarla başlayan sürecin planlama ve değerlendirmelerle takip edilmesi çok önemlidir. Bu nedenle yakından bir takip ve etkin bir yönetim SEO çalışmalarının olmazsa olmazıdır. Firmamı yoksa uzman mı, sorusunda ise deneyimler ön plana çıkar bu alanda bazı alanlarda uzman tercihleri avantajlı olurken bazı alanlarda ise ajanslarla çalışmak çok daha hızlı bir süreçte başarı getirebilecektir. Bilgi ve deneyim bakımından uzmanların birikimleri farklılık gösterebilir ve bu nedenle ajans tercihleri bu başlıkta daha verimli olabilir.

Maliyet açısından durumu inceleyecek olursak ta SEO uzmanı maaşları 2000 ile 5000 arasında değişebiliyor. Bunun yanında ajanslardan alacağınız SEO hizmetlerinde çalışma maliyetleri 1100 ile 5500 arasında değişebilir. Maliyet olarak çok fazla bir fark görünmüyor. Ek masraf mutlaka olacaktır. Uzmanla çalıştığınızda bunlar için ek ücret talep edecektir. Ancak ajanslar tüm bu maliyetleri kendi bünyesinde karşılayacaktır. Bu nedenle de daha avantajlı olabilir. Yan etkiler açısından değerlendirildiğinde ise uzmanlar oluşabilecek hatalar karşısında teminat veremez. Ancak SEO firmaları yaptıkları işin sorumluluğunu alır ve garanti verirler. Reaksiyon sürelerinde ise uzmanlar olayları daha hızlı yönetebilir ve taleplerinizi çok daha hızlı bir şekilde karşılayabilir, bu durum firmalarda daha geç olabilir. Genel olarak bakıldığında firmalar daha avantajlı gibi görünüyor. Ancak alacağınız hizmete ve kapasitesine göre değerlendirmeler yaparak karar vermeniz çok daha doğru olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan App Store Optimizasyonu başlıklı makalemizde app store optimizasyonu ve içerikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Seo Uzmanı

  1. […] önceki yazımız olan Seo Uzmanı başlıklı makalemizde seo uzmanlığı ve seo uzmanı hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir