23 Mart 2017
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 0

SEO ve Doğallık

SEO ve Doğallık

SEO ve Doğallık ilişkisi günümüzde en önemli SEO çalışmaları arasında yer alıyor. Google sıralamasında hedef kelimelerinizde hangi sıralamada bulunduğunuz çok önemlidir. Çünkü kullanıcılar aradıkları bilgiler için anahtar kelimeler kullanıyorlar. Sitenin ismini girerek siteye ulaşma diye bir kullanım genellikle olmuyor. Örneğin ayakkabı satın almak istiyorsanız, ayakkabı modelleri yazıyorsunuz ve Google’ın yaptığı sıralama da ilk üç sırada yer alan site isimlerinden birini seçiyorsunuz. Google bu nedenle kullanıcılarına en kaliteli sonuçlar verebilme adına geliştirdiği uygulamalarda daha doğal ve faydalı içerikleri olan siteleri üst sıralara çıkarmaktadır. Özellikle W3C standartlarına uygunluk bu alanda çok önemlidir. Site içeriğinde bulunan zengin medya öğeleri, konu bütünlüğü ile sitenin trustrank değeri oluşur. Bu değer sitenin güvenilirliğini belirleyen bir kriterdir.

Bu puanlamada SEO ve Doğallık ilişkisi incelenir. Site içerisindeki içeriklerin ne kadar özgün yazıldığı, sitenizdeki güncelleme sıklığı ve miktarı gibi konu başlıkları da bu puanlamanın artmasını sağlamaktadır. SEO çalışmalarının bu nedenle site içerisinde başladığı söylenebilir. Eğer site içindeki çalışmalarınız kaliteli değilse, site dışında ne kadar başarılı SEO çalışmaları yürütürseniz yürütün hedeflediğiniz hiti elde edemezsiniz. Buradaki Google’ın değerlendirme mantığı herkesin sitenizden bahsetmesi olacaktır. Özellikle sosyal medya kullanımları ve blog yapıları ile yapacağınız tanıtımlar Google’ın gözünden kaçmayacaktır. Bu alanlarda yapılan beğeniler, paylaşımların hepsi de backlink çalışmaları olarak değerlendirilebilir.

Eski dönemlerde Google sadece web sitelerinin verdiği linkleri önemsiyordu. Artık değişen online düzen içerisinde insanların verdiği linklerde sayılmaktadır. Her verilen linkin sitenizin bir basamak yükselmesinde katkısı olabilir. Özellikle son dönemlerde farklı web sitelerinin tanıtım yazıları yazarak sitenizi tanıtmasına çok fazla önem veriyor. Bu şekilde Google gözünde sitenizin çok iyi olduğu gibi bir yargı oluşuyor. Bu alanda yazılan yazıların kelime sayısı da önemlidir. Özellikle SEO ve Doğallık kriterleri arasında sitenize link verilecek adreste 500 kelimelik bir yazı olması çok önemlidir. Bu web sitesinin sitenizi çok beğendiği anlamına gelir. Ve Google’ın sitenize artı puan katmasını sağlar. Arama sonuçlarının manipüle edilmeye çalışıldığını farkında olan Google, bu alanda çeşitli kriterler oluşturmakta ve tüm bu kriterlere uygun olan siteleri doğal olarak nitelendirmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan SEO Ve Reklam İlişkisi başlıklı makalemizde seo ve reklam ilişkisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir