17 Mart 2017
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

Site Hızı Takibi

Site Hızı Takibi

Site Hızı Takibi SEO çalışmalarınızda avantaj sağlayacak bir çalışma olacaktır. SEO çalışmalarında öncelikle hazırlanan web sitesinin arama motorlarının algoritmalarına uyumlu olması baz alınır. Artık pek çok alanda yapay zeka uygulamaları kullanmaya başlayan Google, kullanıcılarına çok daha kaliteli içerikler sunma hedefi ile çalışıyor. Bu nedenle web sitenizin arama motoru örümcekleri tarafından ziyaret edilmeye değer olarak nitelendirebilmesi için bazı özelliklerin sitenizin temelinde bulunması gereklidir. Bunlardan biri de sitenizdeki sayfalarınızın açılış hızıdır. Bu hem arama motorlarını sayfanızı daha fazla önemsemesi için bir adım olabilecektir. Hem de ziyaretçilerinizin sayfanızda çok daha uzun süre kalmasını sağlayabilecektir.

Bu amaçlar doğrultusunda Google Analytics site hızı raporunu kullanabilirsiniz. Her gün çok daha gelişmiş özelliklerle kullanıcılarının karşısına çıkan bu araç, önemli istatistikleri bir arada sunuyor. Siteniz içerisinde Site Hızı Takibi yaparak hangi sayfanın ne kadar süre içerisinde açıldığını bu ekranlarda görebilmeniz mümkündür. Sitenizin kod düzeneği içerisinde bu raporu görebilmek için çeşitli eklentiler yapmanız gereklidir. Bu özelliğin araç içerisinde içerik bölümünde yer aldığını görebilirsiniz. Birkaç saat içerisinde de görüntülenme bağlayacaktır. Özellikle ortalama olarak verilen sayfa yüklenme süreleri çok önemlidir. Tarayıcıda sayfanın yüklenmesinin ne kadar sürede tamamlandığını bu ekran üzerinden görebilirsiniz. Bu şekilde görüntülenme süresi arttığında siteniz için tehlike çanları çalmaya başlayacaktır.

Sayfalarınız içerisinde görüntülenme süresinde artan her saniye yüze 7 oranında bir ziyaretçi kitlesinin azalması anlamına gelir. Bu nedenle Site Hızı Takibi yapmak, hatta sürekli yaparak aksayan kısımlara anında müdahale etmek gereklidir. Sayfa görüntüleme sayısını da rapor içerisinde görebilirsiniz. Bu alanda bir tarih aralığı vererek te geniş bir inceleme yapabilir, aksaklığın neden kaynaklandığını daha net bir şekilde bulabilirsiniz. Hemen çıkma oranı ve çıkış yüzdesi de web sitenizin SEO çalışmalarında önemlidir. Ziyaretçileriniz sayfanızın açılmasını beklerken sıkılabilir. Ve anında sitenizi kapatabilir. Bu hemen çıkma oranı olarak değerlendirilebilir. Tamamen sitenizin hızı ile alakalı bir orandır. Tüm bu olumsuzluklara sitenizin geç açılması neden olacaktır. Bunun için mutlaka çalışmalarınızda sitenizdeki tüm sayfaların doğru, hızlı bir şekilde yüklenebilmesi için çalışmalarınızı geliştirmeniz gereklidir.

 

Bir önceki yazımız olan Site Hızlandırma başlıklı makalemizde site hızlandırma  hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Site Hızı Takibi

  1. […] önceki yazımız olan Site Hızı Takibi başlıklı makalemizde site hızı takibi hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir