5 Mayıs 2017
Kategori:
Seo
Yorumlar: 1

Trustrank

Trustrank

Trustrank nedir ve nasıl çalışmaktadır sorusu sıklıkla dile getirilmektedir. Birçok uzman kişi tarafından ticari kaygılar ile yapılan spam teknikleri vardır. Bunların ortaya çıkarılmasıyla sitenin arama motorlarında yüksek sıralarda olması sağlanmakla birlikte önemli bir tehdit içermektedir. Oluşturulmak istenen kaliteli sitenin bu tarz spam kullanıcıları tarafından zarar görmemesi için Trustrank kullanılmaktadır. Stanford Üniversitesi ile Yahoo’nun ortak çalışması sonucunda ortaya çıkarılan programın spamlar konusunda önemli bir husus olduğu bilinmektedir. Link analiz tekniği sağlamasının yanında güvenilir olmayan sitelerin ayırt edilmesi de mümkün hale gelmektedir. Uzman editörler tarafından güvenilir sitelerin işaretlenmesine dayanan sistem sayesinde internet sitesinin SEO işlemlerinde önemli bir aşama kaydetmesi sağlandığı gibi tehdit olarak algılanan hususlar tarafından zarar görmesi de engellenmektedir.

Program tarafından kök site olarak ifade edilen güvenilir sitelerden yapılan çıkışlar ile puan verilmektedir. Puanlama sistemi ile sitelerin sahip olduğu derecelere ölçen Trustrank nedir ve nasıl çalışmaktadır sorusu da cevap bulmaktadır. Sistem üzerinden mantığa göre iyi siteler iyi siteler link vermektedir. Bundan dolayı internet sitesindeki ya da sayfalarındaki linklerin tamamı ile siteye verilen linklerin tamamı bir uyuma sahiptir. Lin verebilme durumu da daha alt puana sahip sitelere olabilmektedir. Yüksek puanlı bir siteye alt puana sahip bir sitenin linki verilmemektedir. Bunun için yapılan teknik analizler ile elde edilen puanlar büyük önem taşımaktadır.

Sahip olunan puanın çok daha üst seviyeye çıkmasının gerekli olmasından dolayı bir takım SEO işlemlerinin uygun şartlar içinde yapılması gereklidir. Aksi halde daha yüksek puana sahip olan sitelere link verilebilmesi söz konusu olmamaktadır. Bu durumda trafik yoğunluğunun istenen seviyeye çıkmasını güçlendiren en önemli etkenlerden bir tanesidir. Kaliteli bir sitenin ortaya çıkarılması için gerekli olan SEO işlemleri hayati öneme sahiptir. Yapılacak işlemler ile arama motorlarında çok daha etkili bir konuma ulaşılması mümkündür. Trustrank nedir ve nasıl çalışmaktadır sorusu özelinde bakıldığında hiçbir şekilde spamlara bulaşılmadan link alımı için kullanılan bir program olmanın yanında avantajlı seçenekleri ile sitenin öne çıkmasını kolaylaştırmaktadır. Siteler arasında link bağlantısının yapılması çok daha kısa süre içinde ziyaretçi sayısını arttıran en önemli hususlardandır.

 

Bir önceki yazımız olan Blog Backlink başlıklı makalemizde blog backlink hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Trustrank

  1. […] önceki yazımız olan Trustrank başlıklı makalemizde trustrank hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir