16 Şubat 2017
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 2

Url Normalleştirme

Url Normalleştirme

Url Normalleştirme şeklinde yeni bir terim daha sözlüklerimize girdi. URL seçimi ve doğru kullanımı bir web sitesinin popülaritesi adına çok önemlidir. Arama motorları yapılan bir aramada milyonlarca URL ziyaret eder. Bazı linkler farklı olsa da aynı sayfaya çıkış oluşturur. Bu farklılığı arama motorları da anlayabiliyor. Bu aşamadan sonra arama motorları algoritmaları içerisinde linklerin normalleşme süreci başlıyor. Yapılan farklı işlemler bulunuyor. Bunlar arasında harfler küçültme işlemleri bulunuyor. Bunun yanında slash ekleyerek dizinlerin gösterilmesi gereklidir. Ancak bu şekilde URL üzerinde dizinler kullanılabilir. Normalleştirme işlemlerinde ana sayfa linkini kaldırma çalışmaları da bulunuyor. Ana sayfayı belli etmek için kullandığınız slash sonrasındaki default ya da index şeklindeki kullanımların doğrudan site linkine indirgenmesi söz konusu olmaktadır.

URL üzerinden herhangi bir parça ya da bileşen bulunuyorsa bir parçası da URL normalleştirme çalışmaları içerisinde kaldırılabiliyor. Sayfa başı için eklediğiniz ek kaldırılır ve mutlaka sade olarak kullanılır. Varsayılan bağlantı şekli ise genel olarak http düzeni olarak değerlendirilir. Bu nedenle URL kullanımlarının başındaki http eki genelde kullanılmaz ve bu alan kaldırılarak link sadeleştirilir. Linkler içerisinde pek çok noktalama olması da tercih edilmez. Bu nedenle noktalama işaretleri kaldırılarak normalleştirme yapılır. Etki alanı kaldırma da tercih edilebilecek bir başlık olmaktadır. Google’ın web sitesi yönetici araçları içerisinde bu kısıtlamaları sağlayabilecek özellikler bulunuyor. Web siteleri de bu özelliklerden faydalanarak etki alanının kısaltılmasını sağlayabilecektir.

Linkteki değişikleri sıralama da çok önemlidir. Bazı QueryString değişkenleri keyfi olarak kullanılabiliyor. Bu keyfi uygulamaları kaldırmakta URL normalleştirme adına yapılacak çalışmalar arasında sayılabilir. Beklenmedik değişkenlerin URL üzerinden çıkarılması ise istemediğiniz sonuçlar oluşmasına engelleyebilirsiniz. En önemli çalışmalar arasında ise boş tere kullanılan linklerin çıkarılması işlemleri yer alıyor. Bu işleme Removing the deniliyor. Soru işareti gibi link sonunda kullanılan önemsiz ifadeleri çıkarmak linkleri sadeleştirme adına önemli bir yöntem olacaktır. Yapacağınız bu değişiklikler URL çıkışlarının daha sade olmasını sağlayacaktır. Bu alanda arama motoru algoritmaları sitenizi çok daha kaliteli olarak fark edecek ve üst sıralarda yükselmeniz çok daha kolay olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Seo Title Description ve Url Optimizasyonu başlıklı makalemizde seo başlıkları ve url optimizasyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

2 responses on “Url Normalleştirme

  1. […] önceki yazımız olan Url Normalleştirme başlıklı makalemizde url normalleştirme hakkında bilgiler […]

  2. […] önceki yazımız olan Url Normalleştirme başlıklı makalemizde url normalleştirme hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir