30 Mart 2017
Kategori:
Seo
Yorumlar: 1

User Experince Nedir

User Experince Nedir

User Experince Nedir Türkçe anlamı ile Kullanıcı Deneyimi anlamına geliyor. Genel olarak markaların ve sitelerin tüm etkileşimlerini kapsamaktadır. Bu terimi belirli bir kalıba sığdırmamak gereklidir. Sitede başlamadığı gibi sitede bitmez.  Ürün satışlarında ürünün teslim edilmesinden sonra da iade aşamasında geri dönüşlere, sosyal medya paylaşımlarına kadar birçok alanda kullanıcı deneyimlerini değerlendirmek gereklidir. Kullanıcıyı ön planda tutan bu çalışmaların esas amacı ise firmanın karlılık oranlarını artırmaktır. Günümüzde ise hedef kitlenizin ihtiyaç ve taleplerini en iyi şekilde karşılayabilmenin yolu onların düşünceleri ve tabi ki değerlerinin anlaşılarak kullanıcılara pürüzsüz hizmetler sunulmasıdır.

UX şeklinde de kullanıcı deneyimi kriterleri farklı alanlarda karşınıza çıkabilir. Uzun dönemde getiri sağlayan en klasik metot olarak tanımlanabilen bu terim, piyasa içerisinde sağlam ve kalıcı bir yer edinmenizi sağlar. Genel olarak kullanıcı deneyimi dönüşüm oranlarını artırmaya yönelik kuvvetli bir araçtır. Farklı yollarla sitenize ziyaretçiler çekebilirsiniz. Bunların alım yapma ya da aplikasyon indirme gibi davranışlarını tanımlayarak, kuruluşunuzun amacına yönelik olarak kullanabilirsiniz. Bu alanda User Experince Nedir konu başlığında kullanıcılara kötü bir tecrübe sunmamak olarak ta bu terimin genel amacını belirleyebiliriz. Eğer siteniz içerisinde SEO çalışmaları yeterince başarılı olmaz ve kullanıcınızı daha fazla memnun etmeye yönelik çalışmalar yapmaz iseniz milyonlarca rakibiniz olduğu bir piyasada müşterilerinizin farklı alanlara kaymasına neden olabilirsiniz.

Kullanıcı memnuniyeti için basit, kullanışlı ve doğal bir çalışma süreci oluşturmalısınız. Bu şekilde müşterileriniz arasından çok daha sadık müşteriler çıkabilecektir. Peki, User Experince Nedir konu başlığında bu kriterin değerlendirilebileceği alt başlıklar nelerdir? İlk olarak görsel dizayn çok önemlidir. Sitenize ilk defa gelen ziyaretçi kolay bir şekilde aradığı bilgiye ulaşabilmesi gereklidir. Bundan sonra içerik düzenlemesi alanında resimler, videolar, makaleler içeriğinizi oluşturur. SEO çalışmaları ile ziyaretçilerinizi daha uzun süre sitenizde kalmasını sağlayabilecek dizaynlar yapabilirsiniz. En önemli kritler arasında ise kullanıcı dostu olması yer alıyor. Özellikle kullanıcılar site üzerinden aradığını hemen bulabilmeli, anında ana sayfaya dönebilmeli, kısa yollarla aranılan bilgilere çok daha kısa zamanda ulaşabilmelidir.

 

Bir önceki yazımız olan Video Seo başlıklı makalemizde video seo hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “User Experince Nedir

  1. […] önceki yazımız olan User Experince Nedir başlıklı makalemizde user experience hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir