16 Aralık 2016
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

WordPress Hız Optimizasyonu

WordPress Hız Optimizasyonu

WordPress Hız Optimizasyonu elde edilen başarı toplamda her kategoride sağlanan başarı ile sağlanabilir. Web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer alması için WordPress hız optimizasyonu da çok önemlidir. Hız özellikle Google botları açısından avantaj getirecektir. Sitelerin hazırlanmasında hız her aşamada gereklidir. Bu aşamalar arasında tasarımsal, yazılımsal ve donanımsal olarak sıralamak mümkün olacaktır. Donanımsal açıdan baktığımızda hosting özelliklerine dikkat edilmesi gereklidir. Bağlı bulunduğunuz sunucunun aynı ülkede olması çok önemlidir. Bu alanda farklı ülkede olan sunucunun ping süresini uzatacağı göz ardı edilmemelidir. Bunun yanında teknik anlamda cpu kullanımı, ram, işlemci gibi özelliklerinde hızı kısıtlayacak özelliklerde olmaması ilk etapta hızınızı kesmeyecek kullanımlar olacaktır.

Yazılımsal açıdan bir sitenin hızlı olup olmadığını anlamak için sorgu sayısı, veri işleme pratikliği gibi kriterlere bakılır. Bu alanda özellikle WordPress hız optimizasyonu için basit yazılımlar tercih etmeniz önerilebilir. Sorgu açısından minimum düzeylerde yer alan yazılımlar daha hızlı bir kapasite oluşturacaktır. Tüm bunların yanı sıra görsel olarak ta hız kazanmanız çok önemlidir. Xhtml, css sadeliği bu alanda önemli olurken görsellerin boyutları da dikkat edilmesi gereken çok önemli bir detaydır. Worpress kullanımlarında bazı hız kriterleri bulunur. Sitenizin işini oldukça kolaylaştıran bu eklentiler arasında Gzippy gibi özellikler sayılabilir. Bu özellik ile sayfanızda html kodlarının yüzde seksenlere varan oranlarda sıkıştırılması mümkün olacaktır. Bu da daha hızlı bir açılış sağlayacaktır.

Scrits Gzip eklentisi ile de site dışında html harici kodların sıkıştırılması mümkündür. Javascript ve css kodlarını bu başlıkta örnek olarak gösterebiliriz. Sitenizde kategoriler, son yazılır, etiketler, yorumlar gibi pek çok dinamik özellik bulunabilir. Tüm bunları WordPress hız optimizasyonu ile statik bir yapı haline getiren W3 total cache eklentisi de sitenizin bir saniyeden daha hızlı bir şekilde açılmasını sağlayabilir. Bunun yanında veri tabanı tablolarının etkinleşmesini, onaysız yorumların silinmesini, yazı sürümlerini optimize etmek için Wp- Optimize eklentisi kullanılabiliyor. Web sitelerinde bazı çalışmaların eklentilerle yapılması hız kazandırabilir, ancak bazı çalışmaların manuel olarak yapılması daha verimli olabilir. Doğru yerde, doğru tespitlerle doğru kullanımlar yapmak web sitenizi daha kullanıcı dostu pratik bir alan haline getirecektir.

 

Bir önceki yazımız olan Kopya İçerik başlıklı makalemizde kopya içerik ve copy content hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “WordPress Hız Optimizasyonu

  1. […] önceki yazımız olan WordPress Hız Optimizasyonu başlıklı makalemizde tek sayfalık seo ve one page seo hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir