30 Mart 2017
Kategori:
Seo
Yorumlar: 0

Ziyaretçileri Sitede Daha Uzun Tutmak

Ziyaretçileri Sitede Daha Uzun Tutmak

Ziyaretçileri Sitede Daha Uzun Tutmak için kullanıcılarınızı memnun etmeniz gereklidir. Bunun için etkin bir kullanıcı deneyimi gereklidir. Kullanıcı dostu uygulamalar kullanmanız gereklidir. İçerik olarak faydalı, özgün ve anlaşılır makaleler kullanılmalıdır. Sitenizden bulunan bilgileri ziyaretçi çok daha farklı alanlardan edinebilir. Bu nedenle öncelikle bunu engelleme adına kullanıcılara daha cazip olabilecek tasarımlar ve SEO çalışmaları yürütmeniz gereklidir. Bunun için sitenizde paylaştığınız bilgilerin örneklerle anlatılması çok önemlidir. Bu şekilde herhangi bir kafa karışıklığı oluşmaz. Ve daha da önemlisi içeriğin tamamen okunması sağlanır. Önemli bir noktada içeriğinizde grafikler ve tablolar kullanılması olacaktır.

Konu ile ilgili grafikler kullanarak ta ziyaretçinin konuyu okumaya devam etmesini sağlayabilirsiniz. Yani anlattığınız konuyu düz bir metin olarak değil de, maddeler halinde sıralayarak ve örneklendirmeler yaparak Ziyaretçileri Sitede Daha Uzun Tutmak mümkün olabilir. Dikkat edilmesi gereken farklı bir başlık ise konu aralarında küçük ipuçları vermek olacaktır. Bu konu çok önemlidir. Çünkü ziyaretçinin doğrudan sitenizi bu şekilde takip etmesini sağlayabilirsiniz. Reklam gelirleri hemen hemen her sitenin kuruluş amaçları arasında yer alıyor. Ancak ziyaretçileri rahatsız edecek özelliklerde reklam kullanımı bu alanda ziyaretçilerinizi sitenizden kaçırır. Hatta Google’da eksi puanlar verebilir. İçeriği engelleyen reklam içeriklerinin sayfanın her yanını kaplaması, aniden farklı kelimelere odaklı olarak ziyaretçilerin karşısına çıkması da oldukça can sıkıcı bir durum olacaktır.

Bunların yanı sıra Ziyaretçileri Sitede Daha Uzun Tutmak için öncelikle sitenizde bir renk düzeni elde etmeniz gereklidir. Gözü yormayan sunduğunuz makalelerle uyumlu renk kombinlerinin kullanıcılar üzerinde pozitif etkisi olacaktır. Uzun bir içerik okurken ziyaretçilerinize koyu bir ekran sunmak, rahatsızlık sebebi olabilir. Daha natürel, arka plan olabilecek doğallıkta mat ve açık renkler kullanmak, içeriklerinizin öne çıkmasını sağlayacaktır. Bazı bilgileri daha da vurgulu olarak belirtmek istediğinizde ise kalın italik yazı şekli kullanabilir ya da farklı renk yazı şekillerine yer vererek ziyaretçinin dikkatini çekmeyi başarabilirsiniz. Google’ın da en çok önem verdiği özellik ise her zaman için kullanıcılara daha özgün, kaliteli ve faydalı içerikler sunarak ziyaretçilerinizi daha uzun süre sitenizde tutabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Anti Seo başlıklı makalemizde anti seo hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir