26 Haziran 2018
Kategori:
Seo
Yorumlar: 1

Google Anında Arama Özelliğine Veda Ediyor!

Google Anında Arama Özelliğine Veda Ediyor

Google seo uzmanları tarafından çok sevilen biranda arama (Google İnstant) özelliğini devre dışı bıraktı. Google hatıranda arama, arama yapacağımız kelimeyi yazarken kelimenizle ilgili aramalardan en popüler olanlarını size öneriyordu. Bu özellik çoklukla bir çok kullanıcı tarafından görülüyor lakin umursanmıyordu. Çoğu kez ilk 2 kelimeyi doğru yazdıktan sonra daha mantıklı yanıtlar verdiğinden dolayı arama yapılacak olan kelime öbeğinin ilk kelimesine yaptığı önermeler yapılacak olan aramayla hemen hemen hiç ilgili olmuyordu. Kullanıcıların arama eğilimleri genelde 2 kelimeden oluştuğundan ötürü çoğu kez gereksiz bir özellik olarak kalıyordu.

Google Anında Arama

Google Anında Arama

Google Anında Arama Özelliğini Neden Kaldırıyor?

Google mobil devriminin bir sonraki mertebesi için ön hazırlık yaptığına değin ipuçları içeren bir ileti yayınlayarak hizmeti kaldırdığını duyurdu. Bu mesaja göre Google, hatıranda aramayı masaüstü kullanıcıların aramalarını kolaylaştırmak için ortaya çıkartmalarına karşın o süreçten sonra artan bir şekilde kullanıcıların arama eğilimlerinin mobile kaydığının ve bu neticenin onları yenilik yapmaya ittiğini belirtiyor. Mobil ekrandaki boyut ve diğer kısıtlamalardan ötürü hatıranda arama özelliği gereksiz bir ekran alanı kapladığını ve bundan sonra tüm aletlerde aramaları daha hızlı ve akıcı yapmaya odaklanacaklarını izah ediyorlar.

Yaptıkları izaha göre daha hızlı ve daha akıcı bir çözüm beklentisi içinde olduklarını da belirtmelerine karşın 2010 seneninde Google hatıranda aramanın tanıtımında araştırmalarına göre 2-5 saniye aramaları hızlandırdığı istikametinde izah yapmışlardı. Bu arada aramalarda kullanıcıları yönlendiren akıllı tahminlerde bulunacaklarını belirtmişlerdi. Bu vaat de yukarıda anlattığımız sebepten dolayı gerçekleşmediğine göre geriye kalan tek vaatleri olan enter tuşuna ve arama butonuna basmadan ilgili aramaları görebilmek bölümü kalıyor ki bu da kullanıcılar tarafından pek sevilmedi.

Bu Değişim Mobil Devrimi Nasıl Etkileyecek?

21 Nisan 2015’de başlayan mobil devrim son hızla devam ediyor. Bu devrimin neticesi olarak Google eğilimini mobil aletlere yönlendiriyor. Son yıllarda gelen bütün yenilikler mobil tarafa geliyor ve organik aramalar da bundan etkileniyor. Mobil uyumlu siteye sahip olmanın masaüstü aramalarda da sıralamalara tesirini reddetmek hemen hemen olanaksız bir hal isimli. Büyük olasılıkla gelecek bir yeniliğin önünde mani olarak duran hatıranda aramanın kaldırılması yolda olan mobil yeniliğin çok yaklaştığının sinyali olarak idrak edebilir.

One response on “Google Anında Arama Özelliğine Veda Ediyor!

  1. […] önceki yazımız olan Google Anında Arama Özelliğine Veda Ediyor!  başlıklı makalemizde Google instant hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir