13 Şubat 2017
Kategori:
Genel
Uncategorized
Yorumlar: 1

Trustrank Nedir?

Trustrank Nedir?

            Trustrank Nedir? sorusuna cevap genel olarak bakıldığında bir link analiz tekniği olarak tanımlanabilir. Yahoo ve Stanford Üniversitesi ortak çalışması olan bu teknik spama karşı çok önemli bir şekilde mücadele etmektedir. Bu etkenliğini ise spam sayfaların yarı otomatik olarak belirlenmesinden almaktadır. Esasında spamlarda webmasterler tarafından üretiliyor. Bunun temelinde ise ticari nedenler bulunmaktadır. Bu spam içerikleri kullanarak yüksek sıralarda sonuçlar alınabiliyor. Artan bu uygulamalar ortaya bu tekniğin çıkmasını sağladı. Bu tekniğin çalışma alanına bakılacak olursa oldukça basit ve etkin bir kullanım karşımıza çıkıyor. İlk olarak güvenilir siteler işaretlenmektedir. Bu siteler kök siteler olmakta ve kök sitelerden yapılan çıkışlar siteler için güvenilirlik puanı olacaktır.

Puanlama yapılarak durum özetlenecek olursa kök sitelerden birincil bir çıkış için 100 puan verilirken, bu şekilde bir kök dizinden kendi siteniz için alacağınız çıkışta 90 puan değerinde olacaktır. Bu nedenle Trustrank tekniğinde her zaman için iyi sitelere iyi sitelere link verir mantığı kullanılır. Bu durumda kötü sitelere de kötü linkler verilecektir. Esasında mantık olarak her alanda uygulanabilecek bir teknik olmasa da geçerliliği bulunan bir sistem olarak baz alınmaktadır. Sayfalarda, sitelerde bulunan linklerin verilen linklerle orantılı olduğu mantığı da bu sisteme göre baz alınıyor. Google bir arama motoru olarak manuel çalışan sistemlerinin çoğunun yapay zeka ile yönetilen otomatik programlara bırakıyor. Bu bir yönü ile aldatmacaların önüne geçerken, hala yapılması ve düzenlenmesi gereken pek çok sistem bulunmaktadır.

Bu link analiz tekniğinde puanlama ilk siteden sonra her araya giren site için yüze on bir puan düşüşü yaşanır. Yani ilk gelen sitede 10 olan puan bir sonraki site için link verdiğinde 9 olacaktır. Bu Trustrank değerini artırmak için SEO çalışmaları yapmamak gereklidir. Doğal olmayan çalışmalar sitenizin Google dizininden silinmesine bile neden olabilir. Kalitesini artırıcı, ve güven verici çalışmalar elde edebilmek adına özgün ve faydalı içerik kullanımı çok fazla önemli olmaktadır. Özellikle kopya içerikler ve kötü sitelerden alınan backlinkler bu tekniğin mantığına göre sizin sitenizin de kalitesinin düşmesine neden olur.

 

Bir önceki yazımız olan Seo Teklifi başlıklı makalemizde seo teklifleri hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Trustrank Nedir?

  1. […] önceki yazımız olan Trustrank Nedir? başlıklı makalemizde google sıra bulucu hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir