18 Haziran 2018
Kategori:
Seo
Yorumlar: 1

Xampp Server Üzerinde Mysql Veritabanı Oluşturmak

Xampp Server Üzerinde Mysql Veritabanı Oluşturmak

Xampp Server Üzerinde Mysql Veritabanı Oluşturmak için daha önceden kurmuş olduğumuz xampp server’a veritabanı oluşturma ve oluşturulmuş veritabanına bağlanma işlemini anlatacağım. Bildiğiniz üzere xampp kurarken mysql de kurmuştuk. Bu yazımı okuduktan sonra localhosttan wordpress bile çalıştırabileceksiniz. İşlemler oldukça basittir.

Xampp Server Üzerinde Mysql Veritabanı Oluşturmak ?

Mysql de ilk önce veri tabanı oluşturma işlemi yapacağız.

C:\xampp\mysql\data yolunu takip ederek data klasörünün içine yeni bir klasör açarak ismine ise “deneme” deyin. deneme klasörü sizin deneme isimli veritabanınız oldu. Artık bir veritabanınız var. Burada oluşturmuş olduğunuz  veritabanı kullanıcıadı:’root  şifre:’ ‘    yoktur boş bırakacaksınız.

xampp-mysql-olusturma

xampp-mysql-olusturma

Eğer mevcut bir sql dosyamız varsa phpmyadmin’e bağlanarak sql dosyanızı içeri aktaracaksınız. Tarayıcınıza localhost/phpmyadmin yazarsanız yada portunuz farklıysa localhost:82/phpmyadmin yazarak ulaşacaksınız.

xampp-phpmyadmin

xampp-phpmyadmin

Resimde de gördüğünüz gibi bağlantı kurduk ve oluşturduğumuz deneme veri tabanıda gözüküyor.Var olan sql dosyanız varsa içeri aktar diyerek sql dosyanızı yükleyebilirsiniz. Veritabanı işlemini anladıysanız wordpress kurabilirsiniz artık.

Ayarlarınız şu şekilde oldu ;

define(‘DB_NAME’, ‘deneme‘);

/** MySQL veritabanı kullanıcısı */
define(‘DB_USER’, ‘root’);

/** MySQL veritabanı parolası */
define(‘DB_PASSWORD’, );

/** MySQL sunucusu */
define(‘DB_HOST’, ‘localhost’);

Veritabanı kullanıcı adı ve şifrenizi değiştirmenin yolu varda uğraşmayın. Kuracağınız sitelerin buraya göre ayarlayın çalışır. İşlemler bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bildirebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Twitter Favori ( Beğeni) Sıfırlama Kodu Kullanımı  başlıklı makalemizde twitter like silme hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Xampp Server Üzerinde Mysql Veritabanı Oluşturmak

  1. […] önceki yazımız olan Xampp Server Üzerinde Mysql Veritabanı Oluşturmak başlıklı makalemizde xampp mysql hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir