18 Haziran 2018
Kategori:
Seo
Yorumlar: 1

WordPress Tema İsmini Değiştirme / Gizleme

WordPress Tema İsmini Değiştirme / Gizleme

Sayfanın kaynak kodlarında ve ftp hesabında görünen wordpress tema ismini değiştirmeyi en basit şekilde anlatmaya çalışacağım. Herhangi bir eklenti kurmadan ve temanın yapısını bozmadan değiştirmek mümkündür.

Yazılarınızı okumak için sitenize giren kullanıcılar sayfa kaynak kodlarını inceleyerek tema isminizi öğrenebilir hadda style.css dosyanıza bakarak temanın yapımcısı , indirme linkine kadar ulaşabilir.

Kimsenin sizin kullandığınız temanın bilgilerini bilmesini istemiyorsanız öncelikle ne olur ne olmaz diyerek sitenin yedeğini almakta fayda var. Sadece tema dosyalarını yedeklerseniz yeterli olacaktır. Bu işlem en fazla 3-4 dk sürmektedir. İsterseniz sitenizi çevrımdışı ( bakım modu ) ‘ na alarak bu işlemi sessiz sedasız yapabilirsiniz.

WordPress Çevrimdışı Çalışma (Bakım Modu)

WordPress Tema Adı Nasıl Değiştirilir

1- Görünüm Temalar bölümünde kullandığınız temanın dışında farklı bir temayı etkinleştirin. Eğer tek bir tema kullanıyorsanız yeni ekle diyerek karşınıza ilk çıkan yirmi on yedi temasını kurup etkinleştirebilirsiniz.

2- Ftp hesabınızdan Public_html / wp-content /themes klasörü içerisindeki tema dosyasına sağ tıklayarak yeniden adlandır diyerek istediğiniz ismi girin.

wordpress-tema-ismi-degisme

wordpress-tema-ismi-degisme

3- Tema dosyanızın içerisine girerek style.css dosyasına sağ tıklayın ve Göster/Düzenle seçeneğini seçin. İsterseniz bu dosyayı masaüstüne alarak editleyebilir , tekrardan bulunduğu konuma atabilirsiniz. Düzenleme kısmında sayfanın en üstündeki tema bilgilerini istediğiniz gibi değiştirin. Kaydet diyerek çıkın ve dosyayı değiştirin.

4- Wordpress admin panelinden Görünüm / Temalara gelerek değiştirmiş olduğunuz temayı tekrardan etkinleştiri seçin. Bu işlemlerden sonra tema isminiz kaynak kodlarda sizin belirlediğiniz isimde gözükecektir. Çevrimdışı çalışma modunu aktif ettiyseniz tekrardan pasif konuma getirin.

Not: Bazı temalarda Menülerde ve Bileşenlerde tema değiştirme işleminden sonra bozulmalar olabilir. Tekrardan menünüzün konumunu ve bileşenleri ayarlamanız gerekebilir.

Bu işlemleri filezilla programı üzerinden anlattım diğer programlarda da aynı şekilde yapabilirsiniz. Tema ismi değiştirme işlemleri bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan WordPress Sayfalarında İframe Çağırma başlıklı makalemizde iframe ile video ekleme hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “WordPress Tema İsmini Değiştirme / Gizleme

  1. […] önceki yazımız olan WordPress Tema İsmini Değiştirme / Gizleme başlıklı makalemizde tema adı saklama ve değiştirme hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir